A magyar származású Soros György, aki az angol font ellen játszva tett szert hatalmas vagyonra 1992-ben, az európai pénzügyi szektor bankjaiba akarja fektetni pénze egy részét - derült ki abból az interjúból, amelyet a német Der Spiegelnek adott. Bízom az euróban - jelentette ki lakonikus egyszerűséggel Soros, akiben sokan befektetési gurut látnak.

Irány Görögország!

Ebből fakadóan befektetési szakértőkből álló csapata azon dolgozik, hogy kiderítse, hogyan kereshetnének szemérmetlenül nagy összeget Európai üzletekkel. Ezen belül nem riadnának vissza attól, hogy pénzt pumpáljanak olyan bankokba, amelyeknek sürgősen tőkére van szükségük. Az eurózónának magántőke kell a gazdasága megerősítéséhez - véli a befektetési szakember.

Soros alapkezelője, a Soros Fund Management - amelynek húzásait a hegefund-iparban dolgozók különösen nagy figyelemmel kísérik -, Görögországban is jó befektetési lehetőséget lát, ezért könnyen lehet, hogy oda is vinni fog pénzéből. Az ország gazdasági helyzete javult. A kérdés most az, hogy lehet-e pénzt csinálni Görögországban hosszabb távon is. Ha úgy látjuk, hogy igen, akkor invesztálni fogunk - fejtegette a 20 milliárd dollár vagyonnal rendelkező üzletember.

Hosszú stagnálás vár Európára

Soros elismételte bírálatát a Der Spiegelben az eurózóna válságának német ihletésű kezelésével szemben. A megszorítások, amelyeket az Angela Merkel kancellár vezette német kormány kényszerített rá Európára, szerinte elmélyítették a válságot. Hiába nyugodtak meg a pénzpiacok az elmúlt másfél évben, a fenntartható gazdasági növekedésnek semmi jele. Attól tartok, hogy az eurózónára hosszú stagnálás vár, ahhoz hasonló, amilyet Japán élt át az elmúlt negyedszázadban.

Az üzletember a hedgefund-ágazat helyzetéről beszélve elismételte a Kínával kapcsolatos aggodalmait is. Az ázsiai országban felhalmozódó hitelek sokkal gyorsabban bővültek az elmúlt időszakban, mint a GDP, ami aggasztó. Szerinte a pekingi vezetés nem fordított kellő figyelmet a robbanásszerű eladósodásra, mert minden erejét lekötötte a gyors gazdasági növekedés fenntartása. Soros szerint a kínai gazdaságpolitika végül rá fog kényszerülni a belső kereslet bővülésének ösztönzésére.