Minden amellett szól, hogy a héten tovább dráguljon a fekete arany, s ezzel nőjön az üzemanyagok ára - derül ki a CNBC előrejelzéséből. A hírügynökségnek nyilatkozó nyolc árupiaci kereskedőből hét újabb áremelkedést vár, csak egy számít stagnálásra. Az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) jegyzése - amely nemrégen még hordónként 100 dollár alatt volt -, belátható időn belül elérheti a 120 dolláros szintet - véli Peter Turville-Ince, az ausztrál Compass Global Makets deviza- és árupiaci kereskedő cég elemzője.

A második görög csomag elfogadása rövid távon megdobhatja az euró jegyzését a dollárral szemben, ami felhajthatja az olaj árát is - véli Tom James, a szingapúri Navitas Resources tanácsadó vállalkozás alapító-elnöke. A shortolóknak ezen a héten nem terem babér, ugyanakkor nem gyengülnek a kétségek abban, hogy Athén hosszabb távon képes teljesíteni, amit a kedvezményes EU-IMF hitelért cserében vállalt.

Rekordárakkal indult a hét

A londoni Brent kőolaj 120,35 dollár/hordóval, a WTI 104,76 dollárral nyolc-, illetve kilenchavi csúcsot állított fel a reggeli ázsiai kereskedésben, miután a hét végén Irán bejelentette, hogy leállítja brit és francia olajexportját. A hétfőn nyilvánosságra hozott kínai monetáris enyhítés is támogatást adott a drágulásnak.

A meglepően egészséges amerikai makroadatok és a görög megállapodáshoz fűződő remények is felfelé hajtják az árakat, ám a Société Generale elemzői ennek ellenére úgy vélik, hogy nem a kereslet erősödése, hanem az olajpiac kínálati oldalának esetleges összeomlása indokolja a fekete arany makacs drágulását.

Három csapás

A bank az állandósult iráni feszültség mellett három szakadási pontot lát: a dél-szudáni, a szíriai és jemeni ellátási problémákat. Ezek együttesen napi 730 ezer hordóval mérséklik a világpiaci olajkínálatot, ami szép lassan beleeszi magát a piacba, és kezd hatással lenni az árakra. A perzsa ország körüli konfliktus továbbra is a határon tartja az olajárat és növeli a kockázati prémiumot.

A feszültség növekedésének csak legfrissebb fejleményei voltak a tegnap bejelentett megtorló lépések. Az EU a múlt hónapban jelentette be, hogy júliustól leállítja iráni importját, amire válaszul Teherán ismét a Hormuzi-szoros lezárásával fenyegetőzött, és már a múlt héten megjelentek hírek arról, hogy mintegy elővágásként megszakítják az európai exportot. A brit és a francia mennyiségre állítólag találtak más vevőt.

Az olajválság szele lengedez

Soozhana Choi a Deutsche Bank elemzője néhány napja azt írta a bank ügyfeleinek, hogy az olajpiacot fenyegető feszültségek a hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején tapasztalthoz hasonlóvá váltak. A szakértő nem számít ugyan a Hormuzi-szoros lezárására, mert az az iráni gazdaságnak is súlyos károkat okozna, ám az átjáró stratégiai jelentősége miatt már a fenyegetés is elég a befektetők állandó idegesítéséhez.

Más elemzők is hasonlóan vélekednek: az iráni feszültség fennmaradása egyfajta garancia arra, hogy tovább drágul a fekete arany. Technikai elemzők a Brent esetén a 120,75 dolláros szint átlépése utat nyit a 127 dollár - a 2011-es csúcs - körüli ár elérése felé. A WTI a héten a tartani fogja magát hordónként 104 dollár körül.