Nyilvánvalóan Kína ellen irányul az az amerikai törvényjavaslat, amelynek célja a devizájukat mesterségesen alulértékelten tartó, s ezzel a kereskedelmi kapcsolatokat eltorzító országok szankcionálása - éppen ezért adta rá áldását az amerikai törvényhozás felsőháza. A demokrata többségű szenátusban 63-35 arányban kapott zöld utat a jogszabály, amely lehetővé tenné az USA-nak, hogy az alulértékeltséget ellensúlyozó importvámokat vessen ki olyan országok termékeire, amelyek szerinte az árfolyamok manipulálásával adnak közvetett állami támogatást exportjuknak - derül ki a BBC tudósításából.

A döntést követően a szenátorok azzal indokolták igen voksukat, hogy itt az ideje felvenni a kesztyűt a kereskedelmi kapcsolatokat eltorzító kínai politikával szemben. Elemzők szerint a kínai deviza 25-30 százalékkal alulértékelt a dollárral szemben - ma 6,3665 jüan kell fizetni egy dollárért. Egyes politikusok 40 százalékos alulértékeltségről beszélnek.

Hátrább az agarakkal!

A kínai média természetesen heves tiltakozással fogad minden olyan amerikai lépést, amely a jelenlegi viszonyok megváltoztatására irányul. A legfőbb érv az, hogy a jelentős kínai exporttöbblet oka nem a devizaárfolyamokban, hanem a két ország gazdaságpolitikájának eltérésében keresendő.

Peking felszólította a Fehér Házat, hogy ne támogassa a törvényjavaslatot, ám ezzel minden bizonnyal nyitott kapukat dönget. Hillary Clinton külügyminiszter kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a jogszabály a szenátusban elfogadott formájában valaha átmehet a törvényhozás alsóházán is. Ezt alátámasztják a képviselőház republikánus többségét vezető John Boehner szavai is. Szerinte veszélyes lenne, ha az amerikai törvényhozók belefolynának más államok árfolyam-politikájának alakításába.