Az olaj ára továbbra is csökkenhet a világpiacon, mivel várhatóan az átlagosnál enyhébb lesz a tél a Föld északi féltekéjén, ami tovább szorítja lefelé az amúgy is halvány keresletet - idézi az világ olajexportjának 40 százalékát biztosító Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) előrejelzését a CNBC. A hivatalos várakozások szerint az Egyesült Államokban a tavalyinál 12 százalékkal kevesebb olyan nap lesz, amelyen fűteni kell - részletezi időjárási előrejelzését az OPEC.

Ezzel egyidejűleg ráadásul azt is figyelembe kell venni, hogy az időjárás egyre kisebb szerepet játszik az USA tüzelőanyag-fogyasztásának alakulásában - derül ki a szervezet havi piaci jelentéséből. A fűtőolaj ugyanis jelenleg már csupán kevesebb mint 20 százalékkal részesedik a közepesen finomított termékek fogyasztásából.

A londoni Brent kőolaj jegyzése hordónként 90 dollár alá esett pénteken, miután a kínálat nőtt, miközben egyre rosszabb gazdasági mutatók látnak napvilágot, ami arra utal, hogy alacsony marad a kereslet. Az árak mérséklődése arra ösztönzi az OPEC-országokat, hogy próbálják visszafogni a kitermelésüket, ám erről nem válható döntés a szervezet november végi ülése előtt.

Tovább a lejtőn

Szaúd-Arábia, az OPEC legnagyobb tagállama vonakodik visszafogni olajbányászatát, mert attól tart, hogy az így keletkező világpiaci rést más országok foglalnák el, azaz hosszabb távon csökkenne világpiaci részesedése. A szakértői értékelések alátámasztják az aggodalom jogosságát. Felhívják a figyelmet arra, hogy nagyot fordult a világ az OPEC szempontjából a nyolcvanas évekhez képest. Akkor minden tagállam részt tudott vállalni a kitermelés visszafogásából, míg jelenleg csak Szaúd-Arábia lenne képes erre.

Az OPEC friss előrejelzése szerint a szervezet 2015-ben napi 29,2 millió hordó olajat szállíthat a világpiacra, ami 0,3 millióval kevesebb a becsült 2014-es szintnél. A Brent ára a következő időszakban a 75-90 dollár/hordós sávba szorulhat - állatja Neil Atkinson,a Lloyd's List Intellilgence elemzője. Szerinte kitart a jelenlegi piaci helyzet, amelyben a gyengélkedő világgazdaság halvány olajkereslete párosul a növekvő kínálattal. Következésképpen az árak csak egy irányba mozdulhatnak: lefelé.