A szervezet szerdán ismertetett legújabb becslése szerint idén napi 90,6 millió hordó lesz a világ olajkereslete. Ez 0,9 százalékkal (napi 785 ezer hordóval) haladja meg a múlt évit, ugyanakkor napi 80 ezer hordóval kisebb az IEA előző előrejelzésénél. Az IEA idén eddig negyedszer rontott a világ olajkeresletét jelző prognózisán. Az év elején még azzal számolt, hogy idén napi 90,8 millió hordó lesz a világ olajkereslete. A párizsi székhelyű szervezet várakozása szerint Kína idei olajkereslete 3,8 százalékkal nő tavalyhoz képest az eddig várt 3,9 százalékos bővülés helyett.

Az olajkínálat alakulásával is foglalkozott szerdán ismertetett jelentésében az IEA. A szervezet adatai szerint az OPEC olajkínálata napi 135 ezer hordóval nőtt, hét hónapja legmagasabb szintre, napi 30,89 millió hordóra emelkedett májusban. A szervezeten belül nőtt Szaúd-Arábia, Irán, az Egyesült Arab Emírségek és Kuvait termelése, csökkent viszont Iraké, Líbiáé és Nigériáé. Irán olajexportja májusban napi 1,39 millió hordóra ugrott az áprilisi 835 ezer hordóról részben amiatt, hogy Kína iráni olajimportja napi 370 ezer hordóról napi 715 ezer hordóra emelkedett a múlt hónapban.

Olajtermék-túlkínálat jöhet

Globális olajtermék-túlkínálatra lehet számítani új ázsiai és közel-keleti finomítók üzembe állítása miatt, amelyek kiszoríthatják az iparosodott országok kevésbé versenyképes finomítóit a világpiacról - írja az IEA havi jelentésében. Az IEA szerint 2013-tól 2018-ig a globális kereslet egytizedével, napi 9,5 millió hordóval növekszik majd az olajtermékek kínálata a világpiacon, jóval nagyobb ütemben a nyersolaj-termelési kapacitás, valamint a kereslet növekedésénél. A különbözet már az idei harmadik negyedévtől érezteti majd hatását azzal párhuzamosan, ahogy a globális olajtermék-kínálat kínai, szaúd-arábiai és venezuelai finomítók termelésének növekedésével napi 2 millió hordóval megemelkedik. Az olajtermék-kereslet eközben napi 1,7 millió hordóval nő meg.

A nyersolaj-termelés ezalatt csak nagy nehézségekkel tud majd lépést tartani a finomítók igényeinek növekedésével elsősorban az északi-tengeri karbantartási leállások, a szudáni olajtermelés újraindításának nehézségei, az Egyesült Államokban beköszöntő hurrikán-szezon és a szíriai polgárháború által a közel-keleti olajtermelésre mért kockázatok miatt. A szűkös nyersolaj-kínálat és a feldolgozói kapacitásnövekedés szorításában ezért szűkülni fog finomítói árrés. "Miközben rendes esetben egy ilyen helyzet a termelés csökkentésére készteti a finomítókat, mostanra a piaci szereplők nem egyforma érzékenységgel reagálnak a nyereségkulcs csökkenésére. Legkésőbb az újonnan üzembe helyezett feldolgozói kapacitás fog reagálni az árrés csökkenésére" - írja az IEA. Az iparosodott térségekben a viszonylag magas költségekkel dolgozó finomítók egyre nehezebben tudnak majd lépést tartani a feldolgozói szegmensben zajló gyökeres átalakulás piaci következményeivel.