Műholdfelvételek és GPS-adatok azt mutatják, hogy orosz hajókon Ukrajna megszállt részéből kicsempészett gabonát szállíthattak és adhattak el exportpiacokon - írja a Moscow Times a BBC és a Financial Times újságírói nyomozására hivatkozva. A nyugati hatalmak azzal vádolják a Kremlt, hogy fegyverként használja Ukrajna gabonatermelését oly módon, hogy a háborúban támadja az ország gabonatárolási infrastruktúráját és blokád alá vette fekete-tengeri exportkikötőit.

A Financial Times szerint műholdas fotók azt mutatják, hogy Oroszország májusban 140 ezer tonna gabonát exportált a Krím félszigetről nyolc hajószállítmánnyal Szíriába és Törökországba. Az elmúlt évekhez képest megugrottak a szállítások, emellett olyan információk is kiderültek, amelyek a csempészésre utalnak. Például kikapcsolták a hajók transzponderjelzőit, amelyek alapján nyomon lehetett volna követni az útjukat, hajók között átrakodták az árut, továbbá a papírok manipulálásával elmaszkolták a szállítmányok eredetét.

Ugyanakkor a brit üzleti lap elismeri, hogy nincs minden kétséget kizáró, közvetlen bizonyítéka a nagypályás lopásra, mármint arra, hogy a hajókon szállított gabona Ukrajnában termett.

Teherautók és vagonok

A BBC hasonló vizsgálatában GPS-nyomkövetővel ellátott gabonaszállító teherautókat követtek nyomon, amint azok június elején a Krímbe tartottak. Műholdas fotókon látszik, hogy Szevasztopol kikötőjében jóval több szállítmányt fogadtak, mint az elmúlt években júniusban. Újságírói vizsgálódások kiderítették, hogy az ukrán farmereket a megszállt területen arra kényszerítették, hogy áron alul adjanak túl terményeiken.

A megszállt területeken az oroszok által kinevezett vezetők elkövették azt a hibát, hogy elismerték: júniusban elindultak az első gabonaszállító vasúti vagonok a Krím félszigetre. Moszkva azonban folyamatosan tagadja, hogy az oroszok gabonát lopnának Ukrajnától és azt követelik, hogy a Nyugat oldja fel a gazdasági szankciókat cserébe azért, hogy megszüntessék az ukrán kikötők blokádját.