A következő két hétben várhatóan teljesen átveszi az uralmat az európai nagypolitikai porondon és a piacokon is a görög válság kezelése. A befektetők igyekeznek biztosítani magukat az athéni kormány fizetésképtelensége ellen - derült ki Mike van Dulken, az Accando Markets pénzügyi szolgáltató cég elemzőjének szavaiból, amelyeket a Guardian idéz. Ez pontosan június 5-én következhet be, amikor 305 millió eurót kellene törleszteni az IMF-nek, ám a várakozások szerint erre már nem lesznek képesek a görögök.

Szerdán reggel az európai politikai hangulat arra utalt, hogy nincs előrelépés a tárgyalásokon - fejtegette az elemző. Ezt alátámasztotta Pierre Moscovici, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa, aki délelőtt Párizsban arról beszélt, hogy a görög kormány és a hitelezők tárgyalásait fel kell gyorsítani, miután továbbra sincs megállapodás a nyugdíjrendszer és a munkaerőpiac reformjáról.

Megmerevedő frontok?

Ha nem jön létre május végégig a felek megállapodása, akkor egyáltalán nincs esély a június törlesztőrészlet kifizetésére - összegzi a helyzetet Mike van Dulken, aki úgy látja, hogy az európai donorok nem akarnak engedni Görögországnak. Ha ugyanis ezt tennék, akkor szinte biztosan számíthatnának arra, hogy Portugália is könnyítéseket kérne.

Az Európa délnyugati csücskében lévő országban ősszel lesznek parlamenti választások, és a friss közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a 2011-ben kezdődött EU-IMF segélyprogram megszorításainak felülvizsgálatát ígérő, ellenzéki szocialisták kaphatják a legtöbb szavazatot.

Eközben akcióba lendültek a nagyobbik görög kormánypárt, a radikális baloldali Sziriza keményvonalas képviselői is. Szerda estére szolidaritási tüntetést szerveznek Párizsba. Az EU csütörtök-pénteki rigai csúcsértekezlete előtt azt fogják követelni az uniós döntéshozóktól, hogy tartsák tiszteletben a görög választátók akaratát. A szavazók ugyanis azzal adtak felhatalmazást a Szirizának a kormányzásra, hogy nem engedi meg a nyugdíjak és a bérek további lefaragását.

Athénban szerdán nap közben tüntetésbe kezdtek a nyugdíjasok (képünkön). Az idős emberek a megszorítások, az egészségügyi ellátás és a jóléti rendszer visszavágása ellen emelték fel a szavukat. A Guardian helyi tudósítója szerint a demonstráció képei jól mutatják, milyen kétségbeesett helyzet alakulhat ki az országban, ha a hitelezők újabb kemény lépéseket kényszerítenek rá a kormányra.

Merkel meggyőző ereje lehet a kulcs

Eközben Angela Merkel német kancellár arra készül, hogy nagy jelentőségű beszédben álljon ki Görögország mellett, ha sikerül összehozni valamiféle megállapodás tervezetét az athéni kormány, illetve az eurótagállamok és az IMF képviselői között - írta az athéni ekathimerini.com hírportál két neve elhallgatását kérő kormánytisztviselőre hivatkozva. A kancellár asszony arról fog beszélni, hogy Görögország kilépése az eurózónából a geopolitikai stabilitás megbillenésével fenyeget Európában.

Merkel konzervatív pártszövetségében sokan megkeményítették álláspontjukat a görögökkel szemben, ami azzal fenyeget, hogy ha sikerülne is valamiféle kompromisszumot találni, akkor sem menne át a német parlamenten a görögökkel kötött megállapodás. A kancellár asszony emberei igyekeznek megdolgozni a keménykedőket, próbálják felkészíteni őket arra, hogy egy további segélyprogramra lehet szükség annak ellenére, hogy Athén nem hajtja végre az összes intézkedést, amelyet a donorok elvárnak a görögöktől - szivárogtatta ki a hírportálnak három további informátor.