Miközben a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásai már rövid távon egyre inkább láthatóak, a válságnak jelentős hatása lehet a globális energiapiacokra is hosszú távon, állapítja meg a Boston Consulting Group (BCG) legutóbbi tanulmánya. E szerint lehet, hogy a fosszilis tüzelőanyagok iránti globális kereslet 2019-ben elérte a csúcspontját.
A BCG elemzése V, U és L alakú gazdasági kilábalás mentén vizsgálta a jövőbeli energiaigényt és energiaszerkezetet. Ezek alapján megállapította, hogy a jelenlegi válság nagy valószínűséggel jelentősen csökkenti a fosszilis tüzelőanyagok iránti keresletet az elkövetkező évtizedben. Amennyiben a lassabb gazdasági fellendüléssel párhuzamosan legalább mérsékelten felgyorsul a megújuló energiákra való áttérés - ahogyan azt több országban jelenleg bevezetett "zöld fellendülési" intézkedések előrevetítik - a kereslet már soha nem fog visszatérni a 2019-es szintre.
Kapcsolódó
Egy ilyen forgatókönyv esetén a hatás régiónként és tüzelőanyagonként más és más lesz. A BCG szerint a szén lesz az a fosszilis tüzelőanyag, amely legkevésbé fog magához térni, A földgáz iránti kereslet valószínűleg visszatér a növekedési pályájára, és az olaj iránti kereslet pedig valahol a másik kettő között lesz majd.
A gazdasági fellendülés forgatókönyvének függvényében az energetikai cégek haszonkulcsa és tőkepiaci helyzete nyomás alá kerülhet. Az energiaszolgáltató cégeknek költséget kell csökkenteniük, miközben alkalmazkodniuk kell a tartósan alacsony árakhoz. Ugyanakkor fel kell gyorsítaniuk a működésük, beruházásaik, és az üzleti portfóliójuk átalakítását.