Németország pénzügyminisztere, Wolfgang Schäuble mutatta a legjobb teljesítményt az elmúlt egy évben a brit gazdasági napilap értékelése szerint. A második helyet a svéd Anders Borg szerezte meg, míg a harmadik a lengyel Jacek Rostowski lett.

Matolcsy György a 19 pénzügyminisztert felvonultató listán az utolsó előtti helyet foglalja el, csak spanyol kollégája, Luis de Guindos szerepelt rosszabbul. Tavaly a nemzetgazdasági miniszter a 17. helyet szerezte meg.

A Financial Times összefoglaló írását azzal indítja, hogy a pénzügyminiszterek talán minőségi borhoz hasonlíthatók, idő kell, míg beérnek. A napilap immár a hetedik éve rangsorolja az EU legnagyobb országainak költségvetési "mestereit" pénzügyi és politikai képességeik alapján. A pénzügyminisztereket ért kihívások nem csillapodtak az adósságválság 2009-es kitörése óta. A piac felől érkező erőteljesebb nyomás, valamint az euróövezet széthullásától való félelem közepette a politikusok és a jegybankárok végre nekiláttak a reformoknak és bíznak abban, hogy ez biztosítja a hosszú távú jövőt - írja az FT, amely megjegyzi: Görögország sorsa továbbra is bizonytalan.

Az idei év nyertese régi motoros az európai politikában, ám Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter munkájáról megoszlanak a vélemények, miután erőteljesen kritizálták Berlint, mert az ragaszkodott a megszorítások politikájához.

A rangsor összeállításának módszertanáról szólva az FT megemlíti, hogy a miniszterek teljesítményét egyrészt a növekedés és a közpénzügyek közötti egyensúly megteremtésének fényében, másrészt a belföldi és külföldi elismertség tükrében vizsgálták, harmadrészt azt is figyelembe vették, hogy az adott miniszter mennyire vívta ki a pénzpiacok bizalmát.

A tavalyi listával összehasonlítva Olaszország javított a legtöbbet (18. helyről a 8. helyre ugrott). Ezzel az FT elismerte Vittorio Grilli teljesítményét, mellyel megakadályozta, hogy Olaszország legyen az euróövezeti adósságválság következő áldozata. Pedig csak júliusban nevezték ki pénzügyminiszternek. A lap értékelésében külön kitér még Írországra is, 2010-ben ugyanis még az utolsó helyen kullogott az ország pénzügyminisztere.

A pár hónapja hivatalában lévő, technokrata miniszternek nevezett görög Yannis Stournaras új "indulóként" a 17. helyet szerezte meg, ezzel két fokot tudott javítani Görögország. Új belépő volt idén Luis de Guindos spanyol pénzügyminiszter is, ám a mostani értékelés alapján még nem sikerült meggyőznie a szakértőket.