A lemondást Nikosz Anasztasziadisz, ciprusi államfő elfogadta a Reuters tudósítása szerint. A Guardian tudósítása az állami RIK TV értesüléseire hivatkozva azt írta,  Szarrisz helyét Harisz Georgiadesz munkaügyi miniszter veszi át - az utóbbi hírt a ciprusi kormány meg is erősítette. Az új munkaügyi miniszternek Zeta Aimilianidout nevezték ki, aki egyben ennek a kormánynak az első női minisztere is. Az ekathimerini.com hírportál szerint a teljes kormány átalakítása várható még a mai napon.

A Bloomberg szerint Szarrisz Nicosiában újságíróknak azzal indokolta lemondását, hogy kedden a kormány felállított egy bizottságot, amely annak okait hivatott feltárni, hogy mi vezetett a ciprusi gazdaság válságához. Szarrisz tavaly nyárig a Laiki (Cyprus Popular Bank, CPB) banknak volt az elnöke - Ciprus második legnagyobb bankjának, amelynek összeomlása jelentősen hozzájárult az ország válságához és amelyet a mentőcsomag folyósításának feltételeként egy jó és egy rossz bankra osztottak.

Májusban jöhet az első részlet

A ciprusi kormány kedden állapodott meg a nemzetközi hitelezőkkel a 10 milliárd eurós mentőcsomag végleges változatáról (ennek nyélbeütése után mondott le a pénzügyminiszter). A kormány szóvivője, Krisztosz Szilianidesz közlése szerint a szigetország az első részletet májusban kapja majd meg. Az egyezség értelmében két évvel 2018-ig kitolták a kiigazítás időtartamát, hogy enyhítsenek a gazdaságra nehezedő nyomáson. A szigetországnak 2,5 százalékos kamatot kell fizetnie a hitelre, aminek törlesztését 10 év múlva kell megkezdeni és 12 éven keresztül fizetni.

Enyhítettek a tőkekorláton

Az előzetes értesüléseknek megfelelően a ciprusi pénzügyminisztérium kedden bejelentette, hogy részlegesen enyhíti a bankrendszer átalakításának elején bevezetett tőkekorlátozásokat. A korábbi 5 ezer euróról 25 ezer euróra emelték azt a tranzakciós értékhatárt, amely alatt nem kell a jegybank jóváhagyása. Ezen kívül havi 9000 euróig engedélyezik a csekkhasználatot. Továbbra is érvényben marad az az intézkedés, hogy a pénzkiadó automatákból felvehető összeg nem haladhatja meg a napi 300 eurót, és a külföldre utazók maximum 1000 euró készpénzt vihetnek magukkal.

A Mihalisz Szarrisz pénzügyminiszter által aláírt, április 2-iki keltezésű rendelet két napig marad érvényben. Ciprusi illetékesek szerint egy hónapba is beletelhet, míg teljes mértékben feloldják a korlátozásokat, amelyeket március 28-án vezettek be a tőkekimenekítés megakadályozása céljából.