A rátát egy hónapon belül immár másodszor mérsékelte az azt meghatározó 18 pénzintézet, amelyek pénteken 4,2 százalékon rögzítették az éves referenciamutatót, 5 bázisponttal lejjebb az augusztusi, 4,25 százaléknál.
Elemzők számítottak a bejelentésre, miután a kínai jegybank szeptember 16-ától csökkentette a bankok kötelező tartalékrátáját, és kilátásba helyezte, hogy október és november közepétől még tovább csökkenti azt a likviditás növelése érdekében.
Az alacsonyabb ráta mérsékeltebb hitelköltségeket jelenthet a vállalatoknak és az egyéni felhasználóknak egyaránt. Nem változott azonban az öt évre rögzített referenciamutató, amely így továbbra is 4,85 százalék maradt. A kínai jegybank pénteken 120 milliárd jüanos (5088 milliárd forint) tőkeinjekciót alkalmazott a piaci likviditás stabilizálására.
A kínai gazdasági fejlődés az idei második negyedévben 6,2 százalékra lassult, ami közel harminc éve a leggyengébb eredmény. Li Ko-csiang kínai miniszterelnök egy hétfőn megjelent interjúban úgy vélekedett: a kínai gazdaság növekedésének 6 százalék feletti üteme nehezen lenne tartható. A gazdasági fejlődés ütemének lassulására utaltak a statisztikai hivatal hétfőn közölt adatai is, amelyek szerint az ipari termelés növekedésének üteme 17 éves mélypontra esett vissza, a kiskereskedelmi forgalom bővülése pedig tovább lassult augusztusban.