„Ez egy kritikus helyzet, a magas kamatlábak környezetében vagyunk, így váratlan nyereségek jelennek meg. Ha ez 2023-ban is így folytatódik, akkor célszerű keresni a módját annak, hogy a váratlan nyereséget költségvetési döntéseken keresztül újraoszthassuk”- mondta Gediminas Simkus litván jegybankelnök egy sajtótájékoztatón.

A litvániai bankok 2023-ban 1 milliárd euró (390 milliárd forint) nyereségre tehetnek szert, ami több mint háromszorosa az elmúlt évek szintjének. Az ukrajnai háború és az országok erre adott reakciói vezettek a nagy likviditáshoz és a magas kamatokhoz. Az invázió is több védelmi kiadást eredményez, így ha megadóztatjuk a kiugró bevételeket, akkor a bevételt a védelemre fordítanánk

– mondta Gintare Skaiste pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a kormánynak járó többletbevételt a védelemre kellene fordítani. A bankok megadóztatásáról a következő hónapokban születik döntés - adta hírül a Reuters.

Fokozódó litván védelmi kiadások

Litvánia eddig 1,8 milliárd euróra (702 milliárd forint), azaz a bruttó hazai termék 2,52 százalékára tervezte az idei védelmi kiadásokat. Litvánia banki eszközeinek több mint 50 százalékát két svéd tulajdonú csoport birtokolja:

 

  • a Swedbank, amelynek 2022-es nyeresége 64 százalékkal 148 millió euróra nőtt,
  • és a SEB, amelynek nyeresége 49 százalékkal 172 millió euróra emelkedett.

 

A brit fintech cég, a Revolut tulajdonában van a harmadik legnagyobb bank, amely az összes eszköz mintegy ötödével az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség területét szolgálja ki, de az ügyfélkör kevesebb mint 2 százalékát teszik csak ki a litván lakosok.