Meglepetését és szomorúságát fejezte ki Linas Linkevicius litván külügyminiszter a grodnói térségben építeni tervezett belarusz atomerőmű környezeti hatásairól tartott nyilvános meghallgatásra reagálva. Azzal vádolta a fehérorosz kormányt, hogy nem veszi figyelembe a nukleáris biztonsági előírásokat, különös tekintettel a szomszédos országok jogaira - jelentette a BelaPAN minszki hírügynökség. Mint mondta, kormánya még mindig nem kapott választ az ezzel kapcsolatos kérdéseire, köztük arra, miért a litván határ menti területet választották ki az erőmű számára, és miért nem végeztek szeizmikus vizsgálatokat, holott éppen itt voltak földrengések a 19. század végén, a 20. század elején. Kiemelte, hogy ráadásul még egyetlen olyan típusú reaktor sem épült eddig, mint amilyet a belaruszok választottak. Algirdas Butkevicius miniszterelnök követelte, hogy hagyják abba az erőmű építését.
Mihail Mihadzjuk belarusz energiaügyi miniszterhelyettes szerint már várják az ajánlatokat az ország második reaktorának építésére, aminél ugyanúgy betartják a nemzetközi biztonsági előírásokat, mint az épülőnél, amelyen már 1500-an dolgoznak. Kifejtette, hogy csak a gazdag országok mondhatnak le az atomerőművekről, amelyek a legolcsóbb energiaforrást jelentik.
Kapcsolódó
A grodnói terület asztraveci körzetébe tervezett erőmű két reaktora összesen 2400 megawatt áramot fog szolgáltatni, az első egységet 2018-ban helyezik üzembe, a generál kivitelező az orosz Atomsztrojekszport, az állami Roszatom leányvállalata.
A minszki Naviny.by szerint a nyilvános meghallgatáson a szakértők hangsúlyozták, hogy az erőmű tervezésénél figyelembe vették valamennyi eddigi atomkatasztrófa tapasztalatait és a nemzetközi előírásokat. Mint mondták, ugyan a reaktorok 25 kilométerre lesznek a litván határtól és 53 kilométerre Vilniustól, de Nyugat-Európában is elfogadott gyakorlat nukleáris létesítmények telepítése nagyvárosok közelébe. Az ENSZ egyik szakértői bizottsága még áprilisban úgy értékelte, hogy Minszk nem tartotta be a nemzetközi szabályokat, amelyek előírják a szomszédos országokkal és a közvéleménnyel való konzultációt.