Javulnak a fejlett országok gazdasági kilátásai - állapítja meg a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb gazdasági előrejelzésében. Számos nagy feltörekvő országban lassult ugyan a gazdaság bővülése a Fed monetáris enyhítésének visszavonásával összefüggő aggodalmak miatt, ám ez csupán azzal jár, hogy világ GDP-jének növekedése lomha marad. Az előrejelzésünk legfontosabb megállapítása az, hogy a fejlett gazdaságok jobban, a feltörekvők kevésbé jól növekednek - mondta a Reutersnek Pier Carlo Padoan az OECD vezető elemzője.

A szervezet várakozásai szerint az Egyesült Államok lohol majd a élen növekedésben, 2013-ban 1,7 százalékkal bővülhet a GDP-je annak ellenére, hogy az OECD májusi előrejelzésében még 1,9 százalékos pluszt jósolt. A brutális monetáris enyhítésnek és állami költekezésnek köszönhetően Japán éppen hogy csak lemarad az USA mögött: a három hónappal ezelőttivel megegyező prognózis szerint 1,6 százalékkal emelkedhet a GDP-je. Az elmúlt években adósságválságával küszködő eurózóna két élharcosa, Németország és Franciaország növekedési előrejelzését javította az OECD. Az előbbiért 0,4 százalékról 0,7 százalékra, az utóbbiét 0,3 százalékos visszaesésről 0,3 százalékos bővülésre módosították.

Jól csinálja Fed

Nem járt ilyen jól az övezet harmadik legnagyobb gazdasága Olaszország, amelynek GDP-je 1,8 százalékkal zsugorodhat idén. Padoan szerint az költségvetési és adósságproblémákkal küszködő dél-európai országok továbbra is rászorulnak az Európai Központi Bank (ECB) laza monetáris politikájára. Az ECB-nek el kell gondolkodnia fél százalékon álló alapkamata esetleges további mérsékléséről. Az eurózónán kívüli Nagy-Britanniában 1,5 százalékos GDP-növekedést vár az OECD, ami brutális változás a 0,8 százalékos májusi prognózishoz képest.

Optimistán ítélik a szervezet szakértői a Kína előtt álló hónapokat. Várakozásuk szerint a világ második legnagyobb gazdasága behozhatja az első fél évben elszenvedett növekedési lemaradását így az év végére 7,4 százalékkal bővülhet a GDP. Ezzel hajszál híján teljesülhet a kormány 7,5 százalékos idei GDP-bővülési célja. Az OECD úgy véli, hogy miután az USA gazdasága határozott növekedési pályára állt, helyénvaló lépés a Fed részéről a monetáris enyhítés visszavonásának megkezdése.