Gwendoline Delbos-Corfield szerint teljesen felesleges belemenni a további 13 - más számítások szerint 15 - uniós tagállamban a koronavírus miatt bevezetett vészhelyzeti intézkedések részleteinek elemzésébe, ugyanis a magyar törvény az egyetlen, amely határozatlan időre szól, nem teszi kötelezővé a kormány döntéseinek parlamenti felülvizsgálatát.
A képviselő az EUrologus kérdésére válaszolva azt mondta: különösen fontos, hogy az EP kiálljon a demokrácia és a jogállamiság értékei mellett akkor is, ha az Európai Bizottság és a tagállami miniszterekből álló Európai Unió Tanácsa nem teszi.
Kapcsolódó
"Határozottan és hangosan ki kell mondanunk, hogy a magyar koronavírus-törvényt nem lehet a többi tagállamban elfogadott jogszabályokhoz hasonlítani" - állítja Delbos-Corfield. Ezért kezdeményezte az EP zöld frakciója, hogy a plenáris ülés ismét napirendre vegye az ügyet. Az EP elnökök értekezlete kedden hagyta jóvá, hogy a vitát megrendezzék, de a pontos napirend egyelőre nem ismert, jövő szerdán vagy csütörtökön lesz majd - írja a brüsszeli szakportál.
Sokan adtak már aggodalmuknak hangot
Az elmúlt két hónapban az európai politika rengeteg szereplője aggodalmát fejezte ki a magyar koronavírus-törvénnyel kapcsolatban. Többek között az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen mondta, hogy kifejezetten aggódik a magyarországi helyzet miatt. Ehhez csatlakozott Didiers Reynders igazságügyi biztos is, aki arról beszélt, hogy a magyar jogszabályok "különös aggodalmakat" vetnek fel, mert más országokhoz képest szélesebb hatásköröket biztosítanak a kormánynak és nincs egyértelmű időbeli behatárolásuk.
Az Európai Parlament pedig áprilisban fogadott el egy állásfoglást arról, hogy az európai értékekkel teljes mértékben összeegyeztethetetlennek tartja a magyar kormány azon lépéseit, hogy a magyarországi veszélyhelyzetet időkorlát nélkül hosszabbította meg, határozatlan időre rendeletekkel kormányoz, és meggyengítette a magyar Országgyűlés rendkívüli felügyeleti hatáskörét. A képviselők a transznemű és interszexuális személyek jogai elleni magyarországi lépéseket is elítélték.
Orbán is tollat ragadott
Ugyanakkor az elmúlt két hétben Vera Jourová európai értékekért és jogérvényesülésért felelős biztos több fórumon is kifejtette, hogy Magyarországon a koronavírus-járvány elleni védekezés során eddig nem fogadtak el olyan jogszabályt, amely ellenkezne az európai uniós joggal, viszont azt is hozzátette minden alkalommal, hogy az Európai Bizottság folyamatosan ellenőrzi, hogy az európai normák érvényre jutnak-e.
Jourová nyilatkozataira hivatkozva hétfőn Orbán Viktor miniszterelnök levelet küldött az Európai Néppárt vezetőségének, amelyben aljas és cinikus támadásnak nevezte a koronavírus-törvényt ért kritikákat.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!