A hitelminősítő alapeseti várakozása az, hogy a Fed októberben teljesen leállítja eszközvásárlási programját - vagyis nem juttat több növekedésösztönző likviditásinjekciót a gazdaságba -, és 2015 közepétől kamatemelési ciklusba kezd. A Fitch prognózisa szerint a Fed irányadó kamata 2017 végére vagy 2018 elejére 3,75 százalékig emelkedik a jelenlegi 0-0,25 százalékos célsávról.

Az stresszhelyzetje alapján az amerikai gazdaságban meglévő negatív kibocsátási rés már 2014 végére záródik, és ez 2016-ra 4,5 százalékig hajtja fel az inflációt. Ebben a környezetben a Fed 2015 végéig 3 százalékra, 2016 végéig 5 százalékra kényszerülne emelni alapkamatát. A tízéves amerikai kincstárjegy hozama 6 százalékra szökik fel.
A Fitch elemzői hangsúlyozzák, hogy ez lenne a legmeredekebb hozamemelkedés ebben a futamidő-kategóriában 1980-1981 óta.

E forgatókönyv megvalósulása kiugró kockázati prémiumokat eredményezne; a kockázatosnak tartott feltörekvő piaci adósságeszközök felára a tízéves amerikai kincstárjegyhez mérve akár 150 bázisponttal is emelkedhet. Mindeközben az amerikai gazdaság növekedése 2016-ban zéró lenne a Fitch alapeseti előrejelzésében arra az évre valószínűsített 3 százalék helyett. Mindez gyengítené a globális növekedést is, a nyersanyagpiaci árfolyamok esnének, ám a feltörekvő térség számos jegybankja ennek ellenére kamatemelésre kényszerülne a kötvénypiaci nyomás miatt.

A Fed eszközvásárlási programjának leépítésével kapcsolatban tavaly tavasszal kitört piaci "hisztéria" annak idején nem eredményezett közvetlenül szuverén leminősítéseket. Azonban a cég által most összeállított sokkforgatókönyv megvalósulása súlyos következményekkel járna, és valószínűleg negatív minősítési lépésekhez vezetne.

Egy ilyen helyzet következményeinek leginkább azok a gyengébb feltörekvő gazdaságok lennének kitéve, amelyeknek nagyok a külső finanszírozási igényei, alacsonyak a devizatartalékai, adósságstruktúrájuk ingatag, gazdaságpolitikai környezetük gyenge, vagy politikai problémákkal küszködnek.

A Fitch Ratings szerint e jellemzők közül egy vagy több észlelhető az európai felzárkózó térségen belül mások mellett Magyarországon, Törökországban és Ukrajnában.

A cég hangsúlyozza ugyanakkor, hogy Magyarország azon gazdaságok közé tartozik, amelyekben a sebezhetőségeket jelző "vörös" indikátorok száma az utóbbi időszakban csökkent, Oroszországban, Ukrajnában és Törökországban viszont nőtt.

A felzárkózó térség más nagy londoni házak szerint is komolyan megszenvedheti a jegybanki likviditásforrások szűkítését.

A Standard & Poor's hitelminősítő európai főközgazdásza, Jean-Michel Six nemrégiben azt mondta, hogy egyedül a Fed mennyiségi enyhítési programjának visszavonása 2014 egészében 500 milliárd dollárral csökkenthati a világgazdaságba juttatott jegybanki likviditás értékét, ami a kötvénypiaci kereslet meglehetősen meredek visszaesését jelentené.