Jelenleg az ukrán helyzet megoldása az elsődleges az EBESZ-ben - jelentette ki Lamberto Zannier. Úgy vélte, Oroszország nem érdekelt abban, hogy szomszédságában a konfliktus okozta instabilitást fenntartsa. Zannier úgy vélekedett, fegyveres úton nem lehet megoldani a konfliktust. Kiemelte, hogy fel kell gyorsítani a politikai erőfeszítéseket. Üdvözölte az Ukrajna, Oroszország és az EBESZ között létrejött háromoldalú minszki találkozót, amelyen a kelet-ukrajnai szeparatisták vezetője is részt vett. Olyan megoldásra van szükség, amelyet minden oldal elfogad - hangsúlyozta a főtitkár. Kiemelte: az ukrajnai EBESZ-misszió sikere szempontjából fontos, hogy az EBESZ a lázadó erőkkel is tudjon kapcsolatot tartani.

Zannier kijelentette, hogy az "agresszív nacionalizmus" nem csak Oroszországban és Ukrajnában, hanem Nyugat-Európában is megfigyelhető. Kijelentette: ez a fajta növeli a konfliktusok veszélyét. Olyan társadalmak, amelyeket több etnikum alkot, az intolerancia problémájával szembesülnek - mondta.

Szintén "kissé különös", ha az EBESZ-nek olyan országokban kell fellépnie, mint az EU-tag Magyarország - fogalmazott a főtitkár. Úgy tűnik, a demokratikus mérce az EU-tagság létrejöttével már egyáltalán nem olyan magas, mint a csatlakozási folyamat során - tette hozzá.

Törökországot említve elmondta: ott is összetett a helyzet. Az isztambuli, Takszim téri tüntetések leverését bírálta az EBESZ, ugyanakkor Törökország nagyon aktív tagja a nemzetközi szervezetnek. Példaként említette, hogy az ukrajnai megfigyelő misszió vezetője is török nemzetiségű.

Arra a kérdésre, hogy az EBESZ elég erős szervezet-e, hogy megfeleljen mindezen kihívásoknak, a főtitkár elmondta: az EBESZ hallatja hangját, ezzel fel tudja kelteni a figyelmet és nyilvános vitákat tud generálni. "Mi nem tudjuk rákényszeríteni országokra a változást. Szelíd biztonsági szervezet vagyunk, nem várhatja el tőlünk senki, hogy gumibotokkal futkossunk" - mondta Zannier. (képünk illusztráció)