Ez a besorolás a WHO által kiadható legmagasabb szintű riasztás, amely az esetek számának világszerte tapasztalható megugrását követi – írja a BBC.
A WHO vírussal foglalkozó sürgősségi bizottsága második ülésének végén került sor a bejelentésre.
A WHO főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus szerint 75 országból már több mint 16 000 esetet jelentettek.
Hozzátette, hogy eddig öt haláleset történt a járvány következtében.
Jelenleg csak két másik hasonló egészségügyi vészhelyzet van - a koronavírus világjárvány és a gyermekbénulás felszámolására tett folyamatos erőfeszítések.
Tedros elmondta, hogy a sürgősségi bizottság nem tudott konszenzusra jutni arról, hogy a majomhimlőjárványt globális egészségügyi vészhelyzetnek kell-e minősíteni.
Azonban elmondta, hogy a járvány gyorsan terjedt a világban, és úgy döntöttek, hogy valóban nemzetközi aggodalomra ad okot.
Tedros szerint túl keveset tudunk az új terjedési módokról.
"A WHO értékelése szerint a majomhimlő kockázata világszerte és minden régióban mérsékelt, kivéve az európai régiót, ahol a kockázatot magasnak ítéljük" - tette hozzá.
Egyértelműen fennáll a további nemzetközi terjedés kockázata is, bár ennek kockázata egyelőre alacsony - mondta.
Tedros szerint a nyilatkozat segíteni fog felgyorsítani a vakcinák kifejlesztését és a vírus terjedését korlátozó intézkedések végrehajtását.
A WHO ajánlásokat is kiad, amelyek reményei szerint arra ösztönzik majd az országokat, hogy tegyenek lépéseket a vírus terjedésének megállítására és a leginkább veszélyeztetettek védelmére.
„Ez egy olyan járvány, amely a megfelelő stratégiákkal a megfelelő csoportokban megállítható" - mondta Tedros.
A majomhimlőt először az 1950-es években fedezték fel Közép-Afrikában.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!