Súlyos válságba sodorná az Európai Uniót, ha ellehetetlenülne a közösség működésének finanszírozása - mondta Manfred Weber hétfőn az ARD német országos közszolgálati televíziónak a 2021-ben kezdődő hétéves ciklusra szóló költségvetéssel és a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozására hivatott helyreállítási alappal kapcsolatban.
Weber - a Fideszt is tömörítő Európai Néppárt EP-frakcióvezetője - a döntés után azt hangsúlyozta Twitter-kommentárjában, hogy a jogállamisági feltételek beépítése nem kelet-nyugati kérdés, az semleges rendelkezés, amely minden tagállamra kötelező érvényű lenne. Majd felelőtlennek nevezte a magyar és lengyel fél vétóját - írta a Mérce portál.
Kapcsolódó
Weber idézte a néppárti frakció közleményét is, amely szerint nincs mit félnie annak a jogállamisági feltételtől, aki tiszteletben tartja a jogállamot.
A közleményben a Néppárt hangsúlyozza, Magyarország és Lengyelország is rendszeresen úgy érvelt, náluk a demokratikus jogbiztonság követelményei a nyugati kritikák ellenére hiánytalanul fennállnak. Ennek tükrében a párt vezetősége szerint most érthetetlen, miért nem tudják akkor a feltételrendszert is elfogadni - ismertette a néppárti frakcióközleményt a Mérce.
The #ruleoflaw is not about one country or about East and West. It is neutral and applies to everybody. If you respect the rule of law there is nothing to fear. Denying the whole of Europe crisis funding in the worst crisis since decades is irresponsible. https://t.co/jrF8BuCxwO
- Manfred Weber (@ManfredWeber) November 16, 2020
A magyar és lengyel képviselők vétóztak
Az uniós tagországok Európai Unió mellé rendelt állandó képviseletei vezetőinek hétfői tanácskozásán, egyhangúság hiányában, nem született döntés az unió hosszútávú költségvetéséről és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó alapról - közölte az MTI szerint EU soros elnöki tisztét betöltő Németország állandó uniós képviseletének szóvivője, Sebastian Fischer Twitter-üzenetében.
Az uniós források elosztásra vonatkozó, jogállamiságot érintő politikai feltételrendszerről szóló határozatot a nagykövetek minősített többséggel elfogadták.
A hosszútávú költségvetés és az ahhoz szorosan kapcsolódó helyreállítási csomag elfogadásába Magyarország és Lengyelország nem egyezett bele.