A BRICS (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) mindegyikében nagyobb politikai kockázattal kell számolniuk a befektetőknek 2014-ben, mint az elmúlt években - derül ki az Aon Risk Solutions nemzetközi pénzügyi tanácsadó cég évente készülő kockázati térképének idei kiadásából, amelyet a CNBC szemlézett.

A jelentés két nappal azt követően jelenik meg, hogy az IMF szintén úgy fogalmazott, hogy miközben a fejlett világban erősödik a kilábalás, a feltörekvő országok bizonytalanabb helyzetbe kerülnek. Kínában visszafogottan magassá vált a politikai kockázat, miután úgy tűnik, holtpontra jutottal a lassuló növekedésre adható gazdaságpolitikai válaszokkal kapcsolatos viták. Az Aon szerint fennáll az erőszakossá váló politikai tiltakozások veszélye is.

Politikai futótűz

Az Ukrajnával kapcsolatos fejlemények, ezen belül a Krím félsziget orosz bekebelezése jelentősen rontotta Oroszország kockázati besorolását. A politikai és a geopolitikai feszültségek éleződése csak fokozta az amúgy is bizonytalan üzleti környezet ingatagságát. Emellett a tőkemozgások várható korlátozása miatt súlyos kockázattal néz szembe az, aki a pénzét utalgatni akarja Oroszország határain át.

Ukrajna besorolása elérte a nagyon magas kockázat szintjét - ez várható volt a novemberben kirobbant népfelkelés, és a kormány ehhez kapcsolódó összeomlása miatt. A politikai-gazdasági-katonai hullámverés érezhető az egész posztszovjet térségben. Belarusz, Moldova, Grúzia és Örményország sem vonhatja ki magát a tovagyűrűző hatás alól. Látva az Ukrajnával szembeni brutális orosz lépéseket, még az orosz-belorusz-kazah vámunióban részt vevő Kazahsztánban is erősödtek az ellenérzések a szövetség vezető hatalmával szemben.

Sportesemények árnyékban

Indiában a jogi és a szabályozási környezet vált bizonytalanabbá az Aon szerint, aminek káros hatását fokozza a mindent átható, burjánzó korrupció. A szomszédokkal folytatott területi viták, a terrorizmus, a regionális és etnikai konfliktusok árnyékot vetnek az ország jövőjére. Brazíliában a gazdaság gyengélkedése okoz szociális feszültségeket.

A politikai kockázatok különösen veszélyesek, mivel Brazília idén foci-világbajnokságot, 2016-ban pedig olimpiát rendez. Mindként rendezvény nagy turistaforgalmat vonz. Dél-Afrikát egymást követő sztrájkok és más megmozdulások rázták meg, elsősorban a kulcsfontosságú bányaiparban. A munkaügyi csaták a bérek, s ezzel a termelési költségek emelkedéséhez vezethetnek.

Az Aon szakértői is felhívják a figyelmet az unalomig ismételt körülményre, miszerint a feltörekvő gazdaságok nagy hasznát látták az amerikai Fed monetáris enyhítése nyomán kialakult pénzbőségnek. Ahogy ez a keresletet bővítő helyzet változik, úgy vonhatják ki a pénzüket a befektetők ezekből az országokból.