A legnagyobb európai hitelminősítő szerint Horvátország számára az uniós tagság elsődleges előnyei között lesz a kormányzati és az intézményi rendszer erősödése, valamint a hozzáférés a nemzetközi tőkeáramlásokhoz. Mindazonáltal a nagy államháztartási hiány, a magas és egyre növekvő államadósság-ráta, a magas külső eladósodottság és a gyenge gazdasági növekedés a Fitch Ratings véleménye szerint azt jelenti, hogy Horvátország hitelképességét változatlanul lefelé ható kockázatok terhelik.
A Fitch előrejelzése szerint - 18 havi ratifikációs eljárást feltételezve - Horvátország 2013 elején csatlakozhat az Európai Unióhoz.
Reformok kellenek
A hitelminősítő szerint azonban az EU-tagsággal járó előnyök zöme nem jelentkezik majd automatikusan, a csatlakozás közvetlen eredményeként, Horvátországnak ehhez előbb szerkezeti reformokat kell végrehajtania az üzleti környezet javítása érdekében.
A Fitch Ratings közölte: az EU-csatlakozási tárgyalások lezárulásának kedvező híre ellenére arra összpontosítja figyelmét, hogy Horvátország képes lesz-e középtávú államháztartási konszolidációs programot kezdeményezni a gyenge adósságdinamika javítása végett, és végre tud-e hajtani egy olyan programot, amely a strukturális gyengeségeket kezelné, és emelné a horvát gazdaság növekedési potenciálját.
Ha ezeket sikerül végrehajtani, azzal javulhatnak a horvát adósbesorolások, ám ha e reformok elmaradnak, az valószínűleg leminősítéshez vezetne - áll a Fitch Ratings szerdai londoni elemzésében.
A cég - Magyarországhoz hasonlóan - a befektetési ajánlású besorolási sáv alsó szélén, "BBB mínusz" hosszú távú osztályzattal tartja nyilván a horvát szuverén adósságot, ám erre a besorolásra leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes. Ha a Fitch ezt a besorolást rontja, azzal Horvátország átkerülne a nem befektetési ajánlású - "bóvli" - adóskategóriába.
Aggasztó közfinanszírozási helyzet
A Fitch Ratings a horvát EU-csatlakozásról összeállított tanulmányában a kockázatok között "jelentős aggodalomforrásként" emeli ki a közfinanszírozás állapotát. A hitelminősítő saját előrejelzése szerint az ESA95 szabvánnyal számolt horvát államháztartási hiány az idén a hazai össztermék (GDP) 6,1 százalékára emelkedik a tavalyi 5,3 százalékról, miközben "a legtöbb térségi ország már hozzákezdett a deficitek leépítéséhez".
A Fitch szerint így "jelentős" államháztartási konszolidációra lesz szükség a novemberi parlamenti választások után a közfinanszírozási helyzet stabilizálásához.
A hitelminősítő kiemeli, hogy a GDP-arányos államadósság-ráta 2010 végén 42 százalék volt - az autópálya-építési alap adósságaival és a kormánygaranciákkal együtt elérte az 59 százalékot -, vagyis meredeken emelkedett a 2008 végén mért 29 százalékról.
A Fitch Ratings alapeseti forgatókönyve az, hogy a horvát államháztartási hiány 2012-től csökkenni kezd. Ezt az előrejelzést a cég arra a feltételezésre alapozza, hogy jövőre elindul az államháztartási konszolidáció, 2014-re a költségvetés egyensúlyba kerül, 2015-ben pedig kis többlettel zárul.
Ehhez a forgatókönyvhöz a Fitch londoni elemzői 2011-2015 között évi átlagban 2,5 százalékos gazdasági növekedést, 3 százalékos inflációt és jórészt stabil kuna-euró árfolyamot feltételeznek.
Elmulasztott lehetőség
Az elemzés kiemeli ugyanakkor, hogy a 2010-zel zárult öt év során a horvát gazdaság éves átlagban 1 százalékos növekedéseket produkált, 2009-ben 6 százalékkal, tavaly további 1,2 százalékkal esett vissza a GDP-érték, és még most sem indult be a növekedés: az idei első negyedévben, éves összevetésben 0,8 százalékos GDP-csökkenést mértek reálértéken.
Ez azt jelenti, hogy Horvátország - szűkös exportbázisa és piaci részarány-vesztése miatt - nem tudta kihasználni a fő kereskedelmi partnerek - elsősorban Németország - erőteljes gazdasági teljesítményét.
Az idei bruttó külső finanszírozási igény jóval meghaladja a hivatalos devizatartalékokat, elsősorban a vállalati szektor jelentős értékű lejáró devizaadósságai miatt. A vállalatok deviza-eladósodottsága a szűkös exportbázis miatt is aggodalom forrása, mivel ez nehezíti az adósságszolgálat teljesítéséhez szükséges exportot - áll a Fitch Ratings szerdai londoni elemzésében.