A brit központi bank - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság jegybankja - 2009 márciusa óta tartja fél százalékon irányadó kamatát, de már a 2009. januári, fél százalékpontos csökkentéssel kialakult 1,50 százalékos akkori kamatszint is történelmi mélypont volt. Az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban ugyanis soha nem süllyedt 2 százalék alá.

A jegybank a csütörtöki monetáris tanácsi ülésen a gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció, vagyis a mennyiségi enyhítés eddigi 325 milliárd fontos (117 ezer milliárd forintos) keretösszegét sem módosította.

A Bank of England kényes helyzetben van pénzügypolitikai szempontból, mivel az éves fogyasztói árinfláció több mint két éve a kormány által a jegybank számára előírt, 2 százalékban meghatározott célszint felett jár - sőt gyorsul is, márciusban 3,5 százalékos volt a februárban mért 3,4 százalék után -, a brit gazdaság ugyanakkor technikai értelemben ismét recesszióban van.

A brit statisztikai hivatal (ONS) április végén közölt, részleges adatokra alapozott első becslése szerint a brit hazai össztermék (GDP) 0,2 százalékkal csökkent negyedéves összevetésben az idei első három hónapban.

A tavalyi utolsó negyedévben 0,3 százalékos volt a negyedéves GDP-visszaesés a brit gazdaságban.