Kuba kiterjeszti a "szabadpiaci" reformokat, újabb kiskereskedelmi szolgáltatásokat vállalhatnak maszekok a jövőben - jelentette a BBC. A jövő év elejétől mások mellett az ácsok, a lakatosok, a fotográfusok és a javító szolgáltatásokat nyújtó mesterek működhetnek önfoglalkoztatási formában. A "gebinesek" bérelhetik tevékenységük helyszínét az államtól, saját maguk állapíthatják meg áraikat és adót fizetnek a hatóságnak.
Néhány hónappal ezelőtt az 1959-es forradalom óta először megengedték az embereknek, hogy fodrászatokat, szépségszalonokat üzemeltessenek sajátos kubai "gmk"-ban. Ezek a kisvállalkozások a korábbi alkalmazottakból állnak, akik bérlik a helyiségeiket, adóznak és tb-járulékot is átutalnak az államnak. Ezzel egyidejűleg felszabadították a korlátozás alól a lakásos és az autók adásvételét, illetve a magánhitelek felvételét.
Kapitalizmus 2016-ra?
A havannai kormány azt tervezi, hogy 2016-ban már a munkaerő 40 százalékát nem az állami szektorban fogják foglalkoztatni. 2010 végén még csak 10 százalék volt ez az arány. Ezt az átalakulást szolgálja, hogy a magánvállalkozás korlatozásainak enyhítésével párhuzamosan rengeteg embert bocsátottak el a közszolgálatból. Az elmúlt időszakban több tízezer kubai fordult a hivatalokhoz önfoglalkoztatási engedélyért.
A hivatalos ideológia szerint persze nem a szocializmus felszámolása, hanem a felfrissítése folyik a szigetországban. Ezt hangsúlyozza Raul Castro államfő, aki 2008-ban vette át az ország vezetését bátyjától, Fideltől. Az óvatosság azért, úgy tűnik, nem árt: a január 1-jétől érvényes változtatásokat fokozatosan vezetik be. Először csak hat tartományban, illetve a fővárosban nyitják meg a kapukat a maszekvilág kivirágzása előtt.