Az Európai Parlament csütörtökön jóváhagyta a népességstatisztikai szabályok egységesítését célzó szabályzattervezetet. Egységesen számított adatokra többek között azért van szükség, mert a miniszterek tanácsában ez alapján kalkulálják ki, hogy hány szavazat jár az egyes tagállamoknak. A népességszám az uniós támogatások összegét is befolyásolja. A tervezet részleteiről most egyeztetés indul az Európai Tanáccsal - közölte az EP magyarországi tájékoztatási irodája.

Az új, EU-szerte alkalmazandó szabályok szerint a tagállamoknak a "szokásos lakóhellyel rendelkező népességükről" kell adatot szolgáltatniuk az Európai Bizottság (EB) számára. Ebbe a kategóriába azok tartoznak, akik legalább 12 hónapon át az adott tagállamban laktak, vagy terveznek élni. A Bizottság azt akarja biztosítani, hogy mindenkit csak egyszer számoljanak meg.

A tagállamok jelenleg saját módszereik alapján számítják ki az EB-nek elküldendő demográfiai adataikat.

A témáért felelős Sógor Csaba (romániai néppárti) képviselő az elfogadott szöveg ellenében foglalt állást, mert szerinte a tervezett szabályok hátrányosan érintik azokat az országokat, ahonnan nagy az elvándorlás. A parlament elutasította a képviselő módosító javaslatát, amely azt szerette volna elérni, hogy a tanácsi szavazati jogok kiszámításához ne az új módszer szerint megállapított népességszámot használják fel.

Az EB ötévente lesz köteles beszámolni az új szabályok hatásáról az Európa Tanácsnak és az Európai Parlamentnek.

Ugyan a parlament jóváhagyta a módosított javaslatot, a szabályzásról szóló határozathozatalt a foglalkoztatási és szociális ügyek bizottságának elnöke, Pervenche Berès (szocialista, francia) kérésére elhalasztotta. Így lehetőség nyílik arra, hogy a tanáccsal folytatott informális megbeszélések során már első olvasatban megállapodás szülessen - írta közleményében a tájékoztatási iroda.