A Világbank már másodszor rontotta a három Ebola-járvány sújtotta nyugat-afrikai ország, Libéria, Sierra Leone és Guinea GDP-növekedésére adott előrejelzését - jelentette a BBC. A nemzetközi szervezet összegző megállapítása szerint a járvány továbbra is megbénítja az érintett országok gazdaságát. A legnagyobb csapás Sierra Leonét éri, amelyre idén több mint 11 százalékos bővülés vár, ám az Ebola miatt immáron csak négyszázalékos pluszra számíthat.

Sierra Leone és Guinea gazdasága 2015-ben zsugorodhat - vélik a Világbank szakértői. Libéria azért jelent kivételt, mert jobb eredmények ért el az Ebola-járvány visszaszorításában. Ennek ellenére a válság előtti közel hétszázalékos előrejelzés helyett csak háromszázalékos GDP-bővülésre számíthat 2015-ben. A jelentés szerint a három országnak összesen kétmilliárd dollár jövedelemről kell lemondani az egészségügyi katasztrófa miatt. A bank saját forrásaiból egymilliárd dollárral támogatja a védekezést.

GDP-prognózis (év/év, %)
A válság előttOktóberbenDecemberben
2014
Libéria5,92,52,2
Sierra Leone11,38,04,0
Guinea4,52,40,5
2015
Libéria6,81,03,0
Sierra Leone8,97,7-2,0
Guinea4,32,0-0,2
Forrás: BBC

Nagy a veszély

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) értékelése szerint nagyobb részben sikerült betartani azt a hatvannapos határidőt, amelyet a szervezet vezetősége a WHO elé tűzött a járvány visszaszorítására. A cél az volt, hogy az ebolás betegek 70 százalékát elkülönítsék és kezeljék, illetve a halottak 70 százalékát biztonságosan eltemessék december 1-jéig. (Az Ebola a betegek ötödét egy korábbi fertőzött temetése közben támadja meg.) Csak Sierra Leonéban nem sikerült elérni ezt a két célt.

A WHO értékelése szerint a betegség kezeléséhez szükséges és a rendelkezésre álló eszközök közti távolságot sikerült jelentősen mérsékelni. Ugyanakkor nincs ok a túlzott optimizmusra, mivel az Ebola-megbetegedésekkel kapcsolatban egyetlen elfogadható szám létezik: a nulla.

Emellett továbbra is nagy a veszélye annak, hogy az vírus kitör Afrikából, és szétterjed a világ más részein is. Előfordulhat, hogy a régióban robban ki járvány, vagy hogy repülőn hurcolják be a vírust gyakorlatilag a világ bármely kontinensére. A WHO adatai szerint az Ebola-járvány áldozatainak száma megközelítette a hatezret.

Hátrál a HIV?

Jó hír a világnak, hogy egy tudományos kutatás szerint az immunrendszer leépülésével járó AIDS betegséget okozó HIV vírus új generációi egyre gyengébbek és egyre kevésbé fertőzőek. Az Oxfordi Egyetem kutatói azt találták, hogy minél többször kerül szembe az emberek védekezőrendszerével a kórokozó, annál többet veszít erejéből. A világon jelenleg 35 millió HIV-beteg ember él, akik szervezete élet-halál harcot vív a vírus ellen.

Minden olyan esetben, amikor a HIV egy különösen ellenálló embert támad meg, csak úgy tudja túlélni a csatát, hogy kevésbé veszélyesnek álcázza magát, azaz csökkenti szaporodási képességét. Ezzel gyengül fertőzőképessége és tovább tart, mire kialakítja az AID betegséget. A statisztikai adatok vizsgálatából kiderült, hogy Botswanában tíz százalékkal gyengébb a HIV szaporodási képessége, mint Dél-Afrikában. Az előbbi országban tíz évvel korábban jelent meg a kórokozó, mint az utóbbiban.

Ha a kutatás eredményei korrektek, akkor számíthatunk arra, hogy a vírussal szemben egyre ellenállóbb nemzedékek követik egymást és végső soron a HIV gyenge betegséggé válik. A gond az, hogy igen-igen hosszú időre van még szükség, mire ezt az állapotot elérhetjük.