Az euróövezeti feldolgozóipari beszerzési menedzser index szeptemberben - végleges adatok szerint - a vártnál valamivel jobban, 46,1 pontra nőtt az augusztusi 45,1 pontról. Mivel az index 50 pont feletti értéke a vizsgált ágazat teljesítményének javulását, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi, ezért a mostani adat azt jelenti, hogy immár hetedik egymást követő hónapban csökkent az euróövezeti feldolgozóipari kibocsátás.
A harmadik negyedév egészében 45,1 pontos átlagot mutatott a feldolgozóipari BMI, ami alacsonyabb a második negyedévi 45,4 pontos átlagnál. A július-szeptemberi adat a feldolgozóipari kibocsátás 1 százalékos visszaesésének felel meg - közölte a Markit. (A magyar BMI-ről ide kattintva olvashat bővebben.)
Rekordközeli zuhanás a franciáknál
Az euróövezeti országok közül szeptemberben a legmagasabb feldolgozóipari BMI érték Írországban (51,8), Hollandiában (50,7), Németországban (47,4) és Olaszországban (45,7) volt. Ausztriában mindazonáltal 39 hónapos, Franciaországban pedig 41 hónapos mélypontra süllyedt a mutató, a két országban rendre 45,1 és 42,7 pont volt az index értéke.
A francia feldolgozóipari BMI értékének 46 pontról 42,7 pontra esése a Markit tájékoztatása szerint minden idők egyik legnagyobb havi zuhanása. Ugyanakkor az elemzők számára fontos német BMI lényegesen javult, azonban még mindig a gazdasági aktivitás zsugorodását jelzi. A 47,4 pontos érték hat havi csúcsot jelent, ami Tim Moore, a Markit vezető elemzője szerint biztató jele annak, hogy a német feldolgozóipar már túllendült a mélyponton, ezt bizonyítja az is, hogy az új megrendelések állománya az elmúlt három hónap során tapasztalt legkisebb mértékben esett vissza, és a kiviteli alindex augusztusi zuhanása is mérséklődött.
Megmaradt a negatív trend
Aggodalomra adhat okot, hogy a feldolgozóipar teljesítményének enyhe javulása elsősorban a meglévő rendelésállomány teljesítésének köszönhető. A Markit tájékoztatása szerint az új megrendelések továbbra is negatív trendet mutattak, csökkentek az exportmegrendelések és az egymást követő nyolcadik hónapban is romlottak a munkaerő-piaci körülmények.
"Annak ellenére, hogy mérséklődött a visszaesés üteme, az euróövezeti feldolgozóipari vállalatok az elmúlt három év legrosszabb negyedévét zárták. Csökkent a rendelésállomány és a kivitel, ami létszámleépítésre kényszerítette a vállalatokat" - értékelt Chris Williamson, a Markit vezető elemzője.