A gazdasági kilábalás további gyengülése és a világ tőzsdéin kialakult felfordulás hatására a Fed megerősíti elkötelezettségét a monetáris enyhítés politikája mellett, de valószínűleg tartózkodni fog a pénzkínálat mennyiségi növelésétől, egy újabb eszközvásárlási program indításától - vélik a Bloomberg körkérdésének résztvevői.
A péntektől hétfőig tartó négy napban készült felmérés válaszadóinak 59 százaléka úgy véli, hogy a Fed pusztán a kamatdöntését indokló kommentár megfogalmazásain fog változtatni, 22 százalékuk szerint meg fogja emelni a kezében lévő értékpapírok átlagos lejárati idejét, 18 százalék azok aránya, akik további alkalmi eszközvásárlásokat is jósolnak és 12 százalék azoké, akik úgy vélik, hogy a bank nullára csökkenti 0,25 százalékon álló alapkamatát. (A százalékos arányok összeadása 100-nál nagyobb adatot eredményezhet, mert több nyilatkozó úgy vélte, hogy a Fed egy döntéssel több intézkedést hoz.)
Kapcsolódó
A felmérésben részt vevő közgazdászok megosztottak abban, hogy a bank milyen gyorsan lép. Több mint egyharmaduk, 35 százalékuk azonnali hatályú könnyítéseket vár, 39 százalékuk azonban úgy véli, hogy a bank döntéshozói csak következő, szeptember 20-án esedékes ülésükön határoznak a gazdasági beavatkozás módjairól, 15 százalékuk a november 1-2-ei, 13 százalékuk a december 13-ai üléstől várja a döntéseket.
Meglehetősen nagy az egyetértés ugyanakkor abban, hogy a pénzkínálat újabb mennyiségi növelése (QE3) elmarad: 44 százaléka azok aránya, akik így gondolják, és 29 azoké, akik nem tartják valószínűnek ezt a beavatkozást. Ugyanekkora azok aránya, aki szerint lesz QE3, ám ezen a körön belül csak 13 százalék azoké, akik 75 százalékra teszik az újabb mennyiségi lazítás esélyét, és 15 azoké, akik 50-75 százalékos esélyt látnak erre. Igaz ugyanakkor, hogy a Bloomberg júniusi felmérésében még csak hét százalék volt a QE3 megindítását váró közgazdászok aránya.
Ez utóbbi, viszonylag radikális beavatkozás ellentétes hatást válthat ki, mivel a piac úgy értelmezheti, hogy a Fed rosszabbnak látja a gazdaság helyzetét annál, mint amit korábban gondolt. Így a QE3 végül is akár hozzájárulhat a pánik erősödéséhez - vélte Loma Nazarene egyetemi oktató, NABE gazdasági szakmai szervezet igazgatóságának tagja. Lényebében ugyanezen a véleményen volt Vincent Reinhart, a Fed korábbi pénzügy-politikai stratégája, aki szerint nőtt ugyan a drámai beavatkozások esélye, de a Fed döntéshozói tartózkodni fognak attól, hogy túlságosan közvetlenül reagálnak a tőzsde hullámzására.
A Fednek most azonnal tennie kell valamit - hangsúlyozta Kenneth Rogoff közgazdász professzor a Bloombergnek nyilatkozva. Sokkal agresszívebb monetáris politikát kell folytatnia, mint eddig, akármilyen népszerűtlen is ez - tette hozzá. Szerinte az egyik újítás lehet, hogy a bank jelzi: visszafogott inflációt, például 2-3 százalékos áremelkedést akar generálni akármi történjen is. Ez mennyiségi könnyítés (GE) egyik formája lenne.