A tagállamok uniós képviselői közötti egyezség alapján megkezdődhetnek az intézményközi tárgyalások az EU másik társjogalkotó szervével, az Európai Parlamenttel.
"Ez újabb lépés külső határaink még hatékonyabb ellenőrzése felé. A Frontex megerősítése új eszközöket biztosít majd számunkra a jelenlegi és jövőbeli kihívások kezeléséhez" - közölte Carmen Daniela Dan, az EU soros elnökségét betöltő Románia belügyminisztere.
A tárgyalási mandátum értelmében a külső határok koherens igazgatásának biztosítása és a válsághelyzetekre való reagálás képessége érdekében készenléti alakulat felállítására kerül sor, amely 2027-re legfeljebb 10 ezer fős operatív személyzettel és több műszaki eszközzel fog rendelkezni.
A Frontex és a tagországok operatív személyzetének tagjaiból álló készenléti alakulat telepítésére 2021. január 1-jétől kerülne majd sor. Az ezt követő 30 hónap elteltével az Európai Bizottság félidős értékelést fog készíteni, megvizsgálja, hogy megfelelő-e a szervezet létszáma, összetétele. A javasolt új szabályok értelmében a határigazgatás elsődlegesen továbbra is a tagországok feladata marad, a Frontex és személyi állománya technikai és operatív támogatást fog nyújtani az érintett államok hozzájárulásával.
A készenléti alakulat a fogadó tagállamtól kapott engedély függvényében bizonyos végrehajtói hatásköröket tud majd gyakorolni határellenőrzések végzése, illetve a visszaküldéssel kapcsolatos feladatok ellátása érdekében, beleértve az erőszak alkalmazását és a fegyverhasználatot is.
Az Európai Bizottság eredeti javaslata értelmében már 2020-ra 10 ezer fősre bővítették volna a Frontex személyzetének létszámát.