Görögország adóssága jócskán csökkent az év első három hónapjában, bár még így messze a legmagasabb az eurózóna többi országának tartozásaival összehasonlítva - derült ki az Eurostat adataiból. A közös európai valutát használó 19 ország együttes államadóssága a GDP-jük 92,9 százalékára kúszott fel a 2014 január-márciusában feljegyzett 92 százalékos arányról.

Az EU költségvetési szabályai szerint a tagállamok államadósságának nem szabadna meghaladnia a GDP 60 százalékát - emlékeztet a Wall Steet Journal. A 2008-2009-es pénzügyi válság idején azonban a legtöbb ország adóssága megugrott, és végül 2010 és 2013 között öt tagállam kisegítésére kellett kedvezményes hitelekkel kipárnázott, nemzetközi mentőprogramot indítani.

Majdnem tíz százalékpont

Az adósságváláság kirobbanása óta az alapvető válságkezelési módszer az adók növelése és a költségvetési kiadások csökkentése. Ettől remélik az eladósodás megállítását és a hitelfelvétel költségeinek mérséklődősét. Ennek ellenére öt évvel a krízis kezdete után még mindig nőnek a tartozások, igaz, nem olyan gyorsan, mint korábban.

Görögország, amely első dominóként dőlt el az adósságválságban, valamivel jobb helyzetben van, mint korábban. Adóssága a GDP 168,8 százaléka volt január és március között szemben a 2014. október-decemberi 177,1 százalékkal. Ez legnagyobb csökkenés az eurózónán belül, bár nem hoz jelentős javulást a görögök eladósodásában.

Utolsókból elsők

A mérséklődés ugyanis annak köszönhető, hogy az athéni kormány visszautalt az eurózóna alapjaiba némi pénzt, nevezetesen a bankok feltőkésítésére rendelkezésre álló, fel nem használt forrást. A harmadik EU-IMF program, amelyről hamarosan elkezdődnek a tárgyalások, újra növelni fogja a görög adósságot, hacsak a donorok nem engedik el annak egy részét.

A legrosszabb teljesítményt Olaszország nyújtotta, amelynek államadóssága a GDP 132,1 százalékáról 135,1 százalékra ugrott egy év alatt. Olaszország csak azért visel el ekkora tartozást, mert a követelések java hazai hitelezők kezében van. A második helyen Franciaország szerepel, amelynek adóssága a GDP 95,6 százalékáról 97,5 százalékra ment fel. Szakértők szerint a 100 százalékos szintnél magasabb tartozásokat nem lehet visszafizetni.

Mindkét ország a gazdasági stagnálásból próbál kilábalni, ám eddig nem sok sikert ért el adósságának lefaragása terén. Sajátos módon két olyan ország, Ciprus és Portugália tudta csökkenteni tartozásait, amely a görögökhöz hasonlóan segélycsomagot kapott. Rajtuk kívül a szokásos éltanuló, Németország mérsékelte adósságát.