Közlekedési káoszt okozott Nagy-Britannia északnyugati részén a kedden dühöngő vihar, amelynek érkezését már hétfőn előre jelezték az időjósok - írja a Bloomberg. Több ezer ember maradt áram nélkül vagy kénytelen azzal szembe nézni, hogy otthonát árvíz károsítja vagy legalábbis fenyegeti. A szigetország az elmúlt több mint száz év legcsapadékosabb decemberével küszködik.

Skócia déli része, illetve az észak-angliai Cumbria megye egyes részei azonban nem ússzák meg ezzel a rendkívüli időjárást. Az előrejelzések szerint további 100 milliméter eső hullhat, miután a Frank névre keresztelt vihar végigsöpört a térségén. A 100 kilométer/órás sebességet meghaladó széllökések tépázták meg a városokat Észak-Írországtól kezdve Skócia fővárosáig, Edinburgh-ig.

Teszetosza?

Skócia egyes részein szerda reggel 9 óráig 70 milliméter eső hullott és a meteorológusok azt mondták, hogy a szerdán kitart a rendkívül erős szél. A térségből evakuálni kellett az emberek egy részét. Az Angliát és Skóciát összekötő főútvonalak és autópályák egyes szakaszait mindkét irányban lezárták a vízátfolyások miatt - jelentette a skót közlekedési hatóság.

A kormányt és vezetőjét, David Cameront továbbra is azzal vádolják, hogy teszetoszán reagál a katasztrófák sorozatára - a karácsonyi esőzéseket követő árvizek okát sokan abban látták, hogy a londoni vezetés Anglia déli részére koncentrálja az védművek építését, elhanyagolva az északi országrészt.

Kapitális kár

A kormánynak talán nem malmozással kellene foglalkoznia, amikor az ország fele víz alatt van, az emberek homokzsákokat töltenek és felkészülnek a legrosszabbra - fogalmazott egy ellenzéki politikus. A környezetvédelmi minisztérium tagadja a vádakat, mondván, a London szoros kapcsolatot tart a helyi hatóságokkal. Ugyanakkor nem lehet mindenki mindenütt egyszerre.

A biztosítók 1,5 milliárd fontos (637,3 milliárd forint) kártérítési igényre számíthatnak csak az Eva nevű, karácsonykor pusztító vihar okozta károk miatt - állítja a KPMG LLP tanácsadó cég. Ennél is nagyobb gond, hogy az egymást követő csapások becslések szerint 5,8 milliárd font (2464,4 milliárd forint, több mint öt négyes metró ára) kárt okozhattak a brit gazdaságnak.