Sri Lanka akkor tudja kihasználni a meglévő előnyeit - stratégiai elhelyezkedés, a szabadkereskedelmi egyezmény Indiával, Pakisztánnal és más ázsiai országokkal, képzett munkaerő és folyamatosan fejlesztett infrastruktúra - ha megvan a kellő politikai stabilitás is. A polgárháború lezárásával most már ez is adott - mondta Sarath Amunugama a sri lankai kormány nemzetközi pénzügyi együttműködés minisztere.
A polgárháború emlékét még őrzi az ország
A sri lankai polgárháború egyébként 2009-ben ért véget a tamil kisebbség fegyverletételével. Ugyan a korábbi tamil vezető jelenleg is tagja a kormánynak, továbbra is komoly viták övezik a kisebbség helyzetét, jövőjét az országban. Az évtizednyi kihagyás után először megrendezett Sri Lanka Export Kiállítás alkalmából szervezett Kereskedelem, Befektetés és Turizmus konferencián ugyan több prominens vezető is hangsúlyozta, hogy a konfliktus lezárása óta jelentős infrastrukturális - közút, kikötő és egészségügyi - fejlesztéseket indítottak a tamilok lakta északi és keleti provinciákban is, a feszültség nem múlt el. Továbbra is vannak az érintett területek függetlenségéért lobbizó csoportok bel- és külföldön egyaránt.
Legutóbb csak Malajzia tartózkodásával sikerült elkerülnie az országnak, hogy az ENSZ emberi jogi bizottsága elítélje Sri Lankát a konfliktus lezárását megelőző esetleges népirtás kivizsgálásának szabotálása miatt. Az is igaz ugyanakkor, hogy a háborús bűncselekmények kivizsgálására meglehetősen szűk határidőt szabott - három hónapot adott - az ENSZ. Épp a szavazás idejére jelent meg egy független testület jelentése arról, hogy a polgárháború lezárását megelőző hónapokban mintegy 70 ezer civil vesztette életét a kormányerők támadásai során. Eddig a nemzetközi sajtóban megjelent legvadabb - és a sri lankai kormány által többször is visszautasított, és túlzónak tartott becslések is "mindössze" 40 ezer áldozatról szóltak.
Eljött a hosszú távú fejlesztések ideje
Az átlag sri lankaiak mindenesetre élvezik, hogy a déli országrészben, és a fővárosban Colombóban már nem kell a Tamil Tigrisek bombázásától, vagy autóbombáitól tartaniuk, és ehelyett inkább a jövőre koncentrálhatnak. A kormány és a központi bank által kidolgozott hosszú távú fejlesztési terv szerint jövőre már valamennyi lakos számára elérhető lesz az elektromos áramszolgáltatás, sőt az elmúlt két évben évi 8 százalékos GDP arányos növekedést elérő gazdaság igényeit is ki tudják majd elégíteni.
A még 2005-ben elfogadott fejlesztési tervek szerint jelenleg is számos közútfejlesztési program zajlik, és épül egy új, nemzetközi reptér Colombótól 25 kilométerre, illetve egy, a dinamikusan bővülő nemzetközi hajóforgalom fogadására képes kikötő is a déli országrészben. A már futó beruházások értéke eléri a 7 milliárd dollárt. Az ehhez szükséges erőmű, és egyéb fejlesztéseket részben külföldi befektetők bevonásával, részben pedig külföldi hitelekből, fejlesztési támogatásokból fizetik majd.
A sri lankai kormány épp a múlt héten írt alá egy 42 millió jenes fejlesztési célú hitel folyósításáról szóló szerződést Japánnal. E szerint az összeget csak infrastrukturális fejlesztésre - például a colombói Bandaranaike Nemzetközi Repülőtér korszerűsítésének folytatására, valamint a hátrányosabb helyzetű régiók szociális és egészségügyi helyzetének javítására, valamint a szintén japán támogatásból létrehozott generikus gyógyszergyártás további fejlesztésére használhatják.
Tíz év alatt megdupláznák a nemzeti jövedelmüket
A sri lankai kormány mindenesetre úgy látja, hogy az ország kiegyensúlyozott - és az ambiciózus fejlesztési terveknek megfelelő - fejlődésének kulcsát az export bővítése, illetve a minél jelentősebb mértékű külföldi tőkebefektetések jelentik. A jegybank prognózisa szerint 2012-ben 12,5 milliárd dolláros lehet az ország külfölddel szembeni "bevétele". Az egyenleget a külföldön dolgozók hazautalásai is javítják majd, becslések szerint a GDP közel 10 százalékát kitevő összeg, 6,5 milliárd dollárnyi pluszbevétel érkezhet az országba, a közvetlen tőkebefektetések értéke pedig elérheti a 2 milliárd dollárt. Jelenleg az export legnagyobb része, 21 százaléka az Egyesült Államokba, 12 százaléka az Egyesült Királyságba irányul. Az Európai Unióval folytatott kereskedelmet azonban visszafogják az EU harmadik országokból származó árukra kivetett importvámjai. A magyar-sri lankai kétoldalú kereskedelem 2011-ben mindössze 400 ezer eurót tett ki.
A sri lankai jegybankkal szorosan együttműködő kormány elképzelései szerint a következő 10 évben meg tudják majd duplázni a jelenleg 2830 dolláros egy főre eső nemzeti jövedelmet, és a várakozások szerint 2016-ra a jelenleg 60 milliárd dolláros gazdaság eléri az évi százmilliárdos nagyságot.
A külföldi befektetők megnyerése érdekében Sri Lankának vannak a dél-kelet-ázsiai régióban a legliberálisabb előírásai a vegyes vállalatok alapításával, a bevándorlással kapcsolatban, emellett a kormány adó- és egyéb kedvezményeket kínáló befektetési zónákat alakított ki szerte az országban a munkaerő nem kívánatos, kínai típusú vándorlásának megelőzése, illetve a területileg is egyenletes fejlesztések érdekében. A jegybank adatai szerint az elmúlt 3-4 évben mintegy 6 milliárd dollárnyi működőtőke érkezett az országba.
Rugalmasan alkalmazkodó munkaerő hajtja a gazdaságot
További előnyt jelent az is, hogy a lakosság jelentős része beszél angolul, illetve meglehetősen jól képezhető. A hivatalos statisztikák szerint egyébként 6 százalékos a munkanélküliség az országban. Az átlagfizetések hozzávetőleg havi 30 ezer rúpia körül alakulnak, ennek jelentős részét azonban a lakosság meglátása szerint a megélhetési költségek viszik el. A Sri Lankai Központi Bank elnöke, Ajith Nivard Cabraal szerint azonban az elmúlt fél év alatt kedvezően alakult az infláció: jelenleg hat százalékos szinten áll. A fiskális deficit a GDP 7 százalékával, míg az államadósság kevesebb mint 80 százalékával egyenértékű.
Egyebek között a rugalmasan alkalmazkodó munkaerőnek köszönhető, hogy idén már az ötödik gyárát indítja el az országban az olasz tulajdonban lévő Calzedonia. Az ország exportjának jelentős részét adó textilipar meglehetősen gyorsan fejlődik, és már a magasabb minőségi elvárásoknak is megfelel, egyes gyártók a Lui Vuitton tervezője, Marc Jacobs saját márkás ruháit állítják elő. A hagyományos exportágazatok közé tartozik a mezőgazdaság is: elsősorban a tea előállítás és a fűszer-kereskedelem révén. A világ fahéj kereskedelmének több mint kétharmadát Sri Lanka állítja elő. Az exportkiállításon e gyártók mellett jelentős számban képviseltették magukat a legjelentősebb gumiipari gyártók, illetve az ékszerészek és drágakő forgalmazók is. A sri lankai zafírbányászat még mindig egyedülálló, de a többi drága és féldrágakő értékesítése is jelentős exportbevételt generál.
További jelentős lehetőséget jelent az országnak, hogy mivel épp csak belépett a nemzetközi outsourcing piacra, ezért az indiai munkabérekhez képest még mindig olcsón szolgáltat. Az ICT szektor azonban gyorsan növekszik: 2011-ben 450 millió dolláros forgalmat generált, és a várakozások szerint - évi 40 százalékos növekedés mellett 2015-re elérheti az egymilliárd dollárt is. A gyorsan bővülő iparágak között van a turizmus is, 2015-re mintegy kétezer millió dolláros bevétellel számol e területről a kormány.