Fico ezt pozsonyi sajtótájékoztatóján jelentette be kedden. A pozsonyi parlamentben éppen erre a napra tűzték ki a jelöltekről szóló szavazást, és többé-kevésbé biztossá vált, hogy a legkisebb koalíciós párt, a Most-Híd képviselői nem fogják támogatni a volt kormányfő alkotmánybíróvá történő megválasztását.
Robert Fico ugyanakkor azt is bejelentette, hogy amennyiben a Smer-SD legkisebb koalíciós partnere a voksoláson megszavazná az ellenzék jelöltjeit, az a koalíciós szerződés súlyos megsértését jelentené, és "komoly következményeket" vonna maga után.
"Nem lehet egy asztal mellett ülni egy olyan párttal, amely az országgal szembeni közös felelősség felvállalása helyett a saját pártérdekeit tartja szem előtt" - szögezte le Fico.
Szlovákiában az idén 9 alkotmánybíró megbízatási időszaka jár le. A pozsonyi törvényhozás az ő helyükre választ újakat. A 12 éves megbízatásra pályázók közül 18-at kell a parlamentnek kiválasztania, és jelöltekből a szlovák államfőnek, Andrej Kiskának kell kineveznie kilencet.
Az alkotmánybíró-jelöltek megválasztása, amiről kedden este voksolt a törvényhozás, végül sikertelen lett, mivel a kormánypárti képviselők jelentős része érvénytelen szavazólapokat adott le. Így egy jelöltet sem sikerült megválasztani. A bojkott főként azzal függött össze, hogy a kormánypárti képviselők nagyobb hányada titkos szavazást akart volna, ám ezt nem sikerült jóváhagyatniuk. A jelöltekről csütörtökön délelőtt voksolhat ismét a törvényhozás.
Az alkotmánybíró választásról, az azt megelőző parlamenti vitáról és főképpen Robert Fico januárban bejelentett jelöltségéről már hetek óta folynak a belpolitikai pengeváltások.
A szlovák parlament liberális ellenzéke és pozsonyi sajtó jelentős része támadta Fico jelöltségét, leginkább azzal érvelve, hogy a korábbi miniszterelnök szerintük erkölcsileg nem megfelelő jelölt erre a posztra.
Egyes ellenzéki politikusok Ficonak a jelöltséghez szükséges szakmai felkészültségét is megkérdőjelezték, ám ezt hitelt érdemlő bizonyítékokkal nem támasztották alá.