"Minden eddiginél jobban összekapcsolt infrastruktúra, a belső energiapiac mélyebb integrációja, az unión kívüli energiaellátókkal folytatott tárgyalások során pedig a tagállami szintet meghaladó, uniós szintű politikai koordináció" - többek között ezek a javaslatok szerepelnek az EU energia-külpolitikájáról szóló, Herczog Edit szocialista EP-képviselő által jegyzett jelentésben. A képviselő által jegyzett energiapiaci jelentést nemrég fogadta el az Európai Parlament.
Herczog Edit múlt héten egy múlt heti magyarországi rendezvényen is felhívta a figyelmet: az Egyesült Államokban a korábbi 9 dollár körüli árról 2 dollárra, de Európában is körülbelül felére esett a gáz ára, miközben ebből a magyar fogyasztók semmit nem éreztek. "Nem tartható fenn tovább az a helyzet, hogy a befolyásos energiaellátókkal kötött különalkuk egyes tagállamokat jogosulatlan versenyelőnyökhöz juttatnak" - fogalmazott Herczog Edit, aki szerint az sem előnyös, hogy a hosszú távú megállapodások miatt például hazánkban sem éreztetik hatásukat a kedvező világpiaci folyamatok.
A téma parlamenti jelentéstevője szerint az egyre több energiát felhasználó, így exportőrként a világpiaci szereplőktől egyre szélsőségesebben függő Európának a közös fellépés az érdeke, hiszen a világpiaci verseny nemcsak az eladók, de a vevők számára is élesedik. "Ehhez pedig mind az infrastruktúra, mind a piaci szabályozás terén további lépések kellenek" - érvelt a képviselő közleményében. Ilyen például az uniós energiaügyi biztos és az uniós külügyi főképviselő szerepének megerősítése, a tagállamok közötti eddigi esetleges koordináció hivatalos mederbe terelése. Ugyanígy, a teljesen kiépített határközi infrastruktúra, illetve a teljességgel integrált belső energiapiac megléte is feltétele a tagállami szolidaritás kiteljesítésének. Herczog Edit szerint továbbá, az EU régóta hangoztatott stratégiai célkitűzése szerint fokozni kell az energiaforrások - mind technológiai, mind pedig származási ország szerinti - diverzifikálását a jövőben is.