Az IMF "kiegyensúlyozottabb" gazdaságpolitikai lépéseket vár el a magyar kormánytól, amelyek segítségével javíthatná a GDP-növekedési kilátásokat. A szervezet nem ajánl további megszorító lépéseket a recessziótól sújtott országtól - jelentette a Bloomberg Irina Ivascsenkóra, a Valutaalap magyarországi megbízottjára hivatkozva, aki e-mailban válaszolt a hírügynökség megkeresésére.

Nem akarunk további fiskális kiigazításokat kérni a kormánytól azokon az intézkedéseken felül, amelyeket már most is tervez, javaslatainkban nincsenek újabb megszorítási javaslatok - fejtette ki Ivascsenko. Általánosságban azt szeretnénk, ha a gazdaságpolitika lendületet adna a GDP növekedésének - tette hozzá.

Orbán árnyéra vetődött?

Orbán Viktor miniszterelnök hétfői nyilatkozatában ismét kizárta egy olyan IMF-megállapodás lehetőségét, amely nyugdíjcsökkentéseket, bérlefaragásokat vagy elbocsátásokat tartalmaz, egy hónappal korábban azt állította, hogy a nemzetközi hitelezők ilyen lépéseket várnak el kormányától - emlékeztet a Bloomberg. A múlt hónapban a szociális juttatásokat korlátozó javaslatokat tartalmazó levelet juttattak el az IMF-nek.

A hírügynökség ezt követően elismétli az ismert körülményeket: Magyarország azért fordult egy éve a Valutaalaphoz, mert adósságait a bóvli kategóriába sorolták, 15 milliárd euró hitelt kér. Idén részben azért erősödött 10 százalékkal a forint az euróhoz képest, mert a befektetők bíznak az IMF-megállapodás megkötésében. 2011-ben még 15 százalékkal gyengült a magyar deviza.

Varga keveset ígért

A budapesti kormány kész megváltoztatni az áfaszabályokat, visszaszorítaná a feketegazdaságot, korlátozná a családoknak járó támogatásokat és a munkavállalók után fizetett tb-járulékokat, továbbá felülvizsgálná az uniós támogatások rendszerét - fejtette ki hétfőn Varga Mihály IMF-főtárgyaló. Ez kevés lehet az Valutaalapnak és az EU-nak, mivel nem sokat javít a gazdasági növekedési kilátásokon - értékelte a csomagot a Citigroup kedden.

Az IMF júniusi levelében a különadókra célozva jelezte, hogy a kormánynak fel kellene hagynia az ad hoc adók kivetésével és vállalkozásbarát környezetet kellene teremtenie. Ezzel erősíthetné a növekedést, ami a költségvetés finanszírozását is fenntarthatóbbá tenné.

Budapest elővigyázatossági hitelkeretet szeretne, amit nem kaphat. Az IMF legfeljebb készenléti megállapodást köthet, aminek végrehajtását négyhavonta ellenőrzik. A rendelkezésre bocsátott hitelrészleteket azonban nem feltétlenül kell lehívni, azaz kormány kezelheti úgy a helyzetet, mintha elővigyázatossági hitelről állapodott volna meg - emlékeztetett Irina Ivascsenko.