Megsemmisítik a rezet. A sárga fém árát összepréselik. Ezekkel a megjegyzésekkel indítja cikkét a Business Insider, amely beszámol arról, hogy a szerdai New York-i árupiaci kereskedésben szabadesésbe kezdett a réz ára. A hatszázalékos zuhanást követően fontonként már kevesebb mint 2,50 dollárt kellett adni a színesfémért, ami több mint négyéves mélypont.
A rézár összeomlása csak a legutolsó eseménye a nyersanyagok, az energiahordozók és a nemesfémek piacán kialakult hanyatló trendnek, amelynek leglátványosabb eleme a nyersolaj árának elképesztő - június óta több mint 50 százalékos - csökkenése. A dolog legriasztóbb része az, hogy az elemezőknek fogalmuk sincs arról, miért zuhan a réz ára. Az elmúlt napokban két egymásnak ellentmondó elmélettel álltak elő.
Vagy-vagy
Az első szerint az olaj egyre olcsóbbá válása közvetve növeli a réz kínálatát. A Morgan Stanley Ausztráliában dolgozó elemzői azzal magyarázták az óriási egy napon belüli árupiaci árzuhanást, hogy a kereskedők arra számítanak, hogy az olcsó energia termelésük felpörgetésére fogja késztetni a részbányászattal foglalkozó vállalatokat. Emögött részben a kitermelési költségek mérséklődése, részben az a számítás húzódhat meg, hogy az alacsony energiaköltségek végül csak meglódítják a világgazdaságot, ami növelni fogja a nyersanyagok iránti keresletet.
A másik magyarázat az előbbi ellenkezője. Eszerint a nem a kínálat megugrásának lehetősége, hanem lanyha világgazdasági növekedés miatt kialakult gyenge kereslet nyomja le a réz árát. A Bloomberg kedden arról cikkezett, hogy a Világbank friss prognózisa, amely a korábbinál gyengébb GDP-bővülést jósol a világon, nyomást gyakorol a nyersanyagok értékére. A londoni árupiacon 8,7 százalékos zuhanást jegyeztek fel, miközben Sanghajban a visszaesés elérte a maximálisan megengedett napi korlátot.
Kanári a szénbányában
Akármelyik teória legyen is igaz a réz árzuhanásával kapcsolatban, az tény, hogy az árupiacok az egész világon gyengélkednek. És éppen ez az, ami miatt igazán idegesítő, ami a sárga fémmel történik. A réz árcsökkenése ugyanis visszaigazolhatja azt a régi tőzsdei szabályt, amely szerint a sárga fém olyan, mint a kanári a szénbányában. (A mérőműszerek megjelenése előtt azért vitték le a bányákba a madarat, mert érzékenyebb az oxigénhiányra, mint az ember. Ezért, ha kicsit megnőtt a levegő szén-monoxid-koncentrációja, a kanári abbahagyta a csivitelés, és a bányászok tudták, hogy ha nem énekel, jobb ha menekülőre fogják a dolgot - a szerk.)
A réz árának hanyatlása eszerint előjele az összes többi nyersanyag árcsökkenésének, és ha ránézünk az elmúlt év árfolyamgörbéire, akkor azt láthatjuk, hogy pontosan ez a helyzet. Az arany, az ezüst, a gabona, az energiahordozók, az ipari fémek és a nyersanyagindexek egyaránt jelentősen veszítettek az értékükből. Egy sydneyi elemző úgy foglalta össze a helyzetet, hogy pusztulást és borút látni mindenfelé, bármerre nézünk. A réz értéke egyébként a 2011-es árbuborék kialakulása óta süllyedő pályán mozog.