Hatásosnak tűnik az amerikai gyógyszer - az Egyesült Államokba szállított, jelenleg Atlantában kezelt három Ebolával fertőzött beteg közül ketten kaptak a ZMapp nevű szerből, és a beszámolók szerint javult az állapotuk.

Az angol nyelvű hírtelevízióknak nyilatkozó szakértők óva intenek attól, hogy bárki azt higgye, a gyógyszer alkalmazásával egycsapásra véget lehet vetni az Ebola pusztításának, arra ugyanis egyelőre nincs bizonyíték, hogy a gyógyszer hatására, és nem pedig az általános kezelés miatt javult az amerikai betegek állapota. A jelenlegi járvány halálozási aránya 55-60 százalék.

A sajtóhírek arról szólnak, hogy megkapta a kísérleti stádiumban lévő, három monoklonális antitestet tartalmazó gyógyszert a Spanyolországba szállított misszionárius is - a 75 éves Miguel Pajares azonban kedden meghalt a kórházban - közölték madridi források.

"Ezt a gyógyszert eddig nem adták embereknek, a kísérletek során csak rhesus makákók kapták. Az eredmények azonban lenyűgözőek voltak, a szérumot egy órával a fertőzést követően beadva, az állatok 100 százaléka élte túl a betegséget, 48 órával a vírusfertőzés után alkalmazva 66 százalékos volt a gyógyulási arány" - mondta az Al-Jazeera hírtelevíziónak az Egyesült Államokból nyilatkozó Bob Arnot orvos, aki korábban szintén foglalkozott az Ebola kutatásával.

A doktor felhívta a figyelmet, hogy Amerikában a fejlesztést nem elsősorban a termék értékesítése, vagyis a mielőbbi kereskedelmi megjelenése miatt folytatták, mivel az Ebola -bármennyire is soknak tűnik most a nyugat-afrikai áldozatok száma - nem annyira elterjedt betegség, hogy a gyógyszerre nagy kereslet lenne. A cél az amerikai nemzetbiztonság és a katonák védelmének növelése volt egy potenciális biológiai fegyver, az Ebola bevetése esetére.

Ettől függetlenül a törzskönyvezési folyamat a kísérletekkel megindult, és Amerika azért nem kínálta fel azonnal a szérumot - érvelt az arab hírtelevízióban az orvos -, mert komoly kritika érhette volna egy eddig klinikai teszten ki nem próbált gyógyszer afrikai alkalmazása miatt.

A szert előállító laboratórium arról számolt be: a módosított dohánylevél felhasználásával készülő szérumról idén januárban derült ki, hogy alkalmas lehet az ebola ellen, a célzott kísérletek azóta zajlanak. Éppen ezért a viszonylag nehezen előállítható anyag csak kis mennyiségben áll rendelkezésre.

"Van remény"

Van rá remény, hogy az ebola vírus ellen Amerikában kifejlesztett gyógyszer hatásos lesz, ám mivel még a kísérlet elején tartanak a tengerentúli laboratóriumban, nehéz megjósolni az eredményt - mondta az Inforádiónak Monostori Éva az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója.

A szakértő a gyógyszer hatásmechanizmusáról elmondta: olyan molekulákról van szó, amelyeket egyetlen sejt termel és ezek ennek az utódsejtjei. Olyan antitesteket alkottak, amelyeket lényegében az emberi szervezet is termelne, hogyha nem halna meg előbb a beteg. "Ha a szervezetbe kerül egy fertőző ágens, egy patogén, egy vírus, baktérium, akkor a szervezet védekezik ellene. Ennek egyik módja az ellenanyag-termelés - magyarázta Monostori Éva. Hozzátette: "az ellenanyag-termelést úgy kell felfogni, mintha egy teljes hadsereg lépne működésbe, és ennek egyes elemei - katonái - különböző feladatokat végeznének. A vírusnak vannak az antitestek számára felismerhető részei - mintegy kulcs-zár reakció. Miután összekapcsolódtak, az antitest bekebelezi a vírust és elpusztítja.

De az ellenanyagok úgy is működhetnek, hogy leblokkolják a vírusnak azt a részét, amellyel az be tud jutni a sejtekbe vagy amellyel szaporodni tud."

Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója arról tájékoztatott: "2012-ben hozták létre az ebola-ellenes készítményt, az, hogy ez embereken mennyire lesz hatásos még nem tudni, de van rá remény, hogy használni fog."