2013-ban a korábban várt 2,1 százalék helyett 2,3 százalék, míg 2012-ben 3 százalék helyett 3,1 százalék lehet a költségvetés hiánya a hazai össztermék (GDP) arányában - ismertette Maria Fekter pénzügyminiszter. Így egy évvel később csökkenhet a maastrichti követelmény szerinti 3 százalékos határ alá a büdzsé hiánya. Ez azonban nem befolyásolja azt, hogy 2016-ra egyensúlyba kerül a háztartás - hangsúlyozta Fekter.

Mindenekelőtt az idei büdzsét terheli meg az ÖVAG-nak, a Kommunalkreditnek és a Hypo Alpe Adriának nyújtott segítség. A pénzügyminisztérium nem közölt konkrét adatot arról, hogy hány százalékponttal rontotta a mérleget a három bank kimentése, de korábbi közlések szerint az idén legkevesebb 2,2 milliárd eurót költöttek erre a célra. A bankoknak nyújtott támogatásért ugyanakkor az állam kamatot is szed, a bevétel várhatóan mintegy ötszáz millió euró lesz az idén.

Másrészről az európai konjunktúra lassulása játszott közre Fekter indoklása szerint abban, hogy Ausztria nem tudja tartani a hiánycélt. Ausztria ennek ellenére tovább halad a költségvetési konszolidációs pályán, és 2016-ra kiegyensúlyozott költségvetési egyenleget tud felmutatni. Az államadósság 2013-ban még emelkedik (a GDP 75,4 százalékára), majd 2016-ra 70,8 százalékot tesz ki.

A miniszter hozzátette, hogy a hiány az euróövezeti átlag (3,2, illetve 2,9 százalék) alatt marad 2012-ben, illetve 2013-ban. Ausztriának sikerült megőriznie a befektetők bizalmát, és továbbra is alacsony kamatok mellett tudja finanszírozni magát - mondta.

A kormány úgy látja, hogy a gazdaság "egészséges működéséhez" és a bankbetétek védelme érdekében elkerülhetetlen volt a bankok megsegítése.

Az osztrák pénzügyi felügyelet arra figyelmeztetett a közelmúltban, hogy a 2009-ben kényszerállamosítással megmentett Hypo banknak az év végéig további 1,5 milliárd eurós tőkefeltöltésre lesz szüksége, és további 700 millióra a jövő év elején. Erre a célra a minisztérium az idén 300 millió euró többletforrást különített el. Az összeg kiegészítésére olyan megoldást keresnek, amelynek nincs költségvetési hatása. 2013-ra 700 milliót irányoztak elő, emellett további 200 millió euró áll rendelkezésre állami kezességvállalások kifizetésére arra az esetre, ha a bank csődbe menne.

A harmadik megmentett pénzintézet, a Kommunalkredit 250 millió eurójába került Ausztriának. A Kommunalkreditet 2013 közepéig privatizálni akarja, és a ráköltött 250 millió euró megtérülését várja az állam.