Elege lehetett az argentin üzletből a spanyol Repsolnak, ugyanis tárgyalásokat folytatott az YPF olajcégben birtokolt 57 százalékos tulajdonrészének eladásáról a kínai Sinopeckel. Eközben érte tegnap az a csapás, hogy a kormány államosítja a vállalatot, mert úgy véli, hogy a spanyol tulajdonos irányítása alatt nem termel annyi olajat és gázt, amennyit felszínre tudna hozni, csökkentve vagy szükségtelenné téve az ország olajimportját.

A titkos tárgyalásokon a Repsol 10 milliárd dollárt kért a tulajdonrészért - tudta meg a Financial Times (FT) az ügyhöz közel álló forrásból. A spanyolok és a kínaiak nem idegenek egymásnak: a Sinopec 40 százalékos részesedéssel bír a Repsol brazíliai vállalkozásában. A tárgyalásokról ugyanakkor még nem értesítették a kormányt, amit meg kellett volna tenniük, ugyanis az argentin állam aranyrészvénnyel rendelkezik az YPF-ben. Ez azt jelenti, hogy a tulajdonosváltozásokhoz az engedélyére lett volna szükség.

Meg fogtok fizetni ezért!

Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök úgy kommentálta az elkonfiskálás hírét, hogy az sem jogilag, sem közgazdaságilag nem indokolható. Ipari minisztere, José Manuel Soria ennél tovább ment: jelezte, hogy a következő napokban világossá teszik, hogyan válaszolnak Buenos Aires ellenséges húzására.

Az Európai Bizottság elhalasztotta a holnapra tervezett EU-argentin együttműködési konferenciát és további barátságtalan lépéseket helyezett kilátásba. A Repsol 10 milliárd dollár kártérítésre akarja perelni az argentin államot és nemzetközi választott bírósághoz fordul. Antonio Brufau, a cég vezérigazgatója azt mondta, hogy Argentína csupán gazdasági és szociális válságát igyekszik elfedni az államosítással.

A lépést házon belül is bírálják. Ez a döntés pesomilliárdos adósságba fog kerülni nekünk és messze eltávolít bennünket a világtól - mondta Mauricio Macri, Buenos Aires polgármestere. Mindannyian fizetni fogunk ezért Argentínában.

Nincs sok esély a kártérítésre

Meg fogjuk határozni az YPF valóságos értékét, nem szándékozunk annyit fizetni, amennyit a Repsol akar - nyilatkozta Axel Kicillof az argentin kormány helyettes gazdasági minisztere. Az elemzők annyiban egyetértenek ezzel, hogy nem sok esélye van a Repsolnak a kártérítésre. Argentínának már most is több ügye van a Világbank befektetési ügyekkel kapcsolatos vitákban illetékes szervezete (International Centre for Settlement of Investment Disputes) előtt, mint a világ bármely más országának.

Az ügyek még 11 évvel ezelőtt, a világhíres argentin államcsőd idején kezdődtek - hívja fel a figyelmet Peter Hutton, az RBC Capital Markets elemzője.