Az argentin törvényhozás felsőháza, a szenátus rábólintott a Buenos Aires-i kormány és az ország adósságainak egy részét birtokló amerikai hedge fundok közti megállapodásra, amely utat nyit az előtt, hogy a vállalatok és a helyhatóságok kimozduljanak az adósságcsapdából - jelentette a Wall Street Journal (WSJ). Az alsóház korábban áldását adta a paktumra.
A szenátus 54-16 arányban támogatta Mauricio Macri államfő kezdeményezését, amely szerint a kormány 12 milliárd dollár értékben kötvényt bocsát ki, majd ebből 4,65 milliárdot felhasznál a hedge fundok követelésének kifizetésére. Az elnök személyes presztízsét is megerősítő szavazásnak hosszú előzménye van.
Adósság
Argentína 2001-ben fizetésképtelenné vált, miután képtelen volt törleszteni - a magyar GDP-vel összemérhető nagyságú - 100 milliárd dollár kölcsönét. A hitelezők többségével több adósság-átütemezési megállapodást is kötöttek, ám egy kisebbségük nem fogadta el ezeket, ragaszkodott teljes követelése kifizetéséhez.
Az országot a tavaly őszi választások előtt vezető peronista adminisztráció keselyű alapoknak nevezte a szívózó hitelezőket, és letette a főesküt, hogy soha nem fog engedni nekik. Eközben a hedge fundok az USA-ban pert nyertek az ügyben.
Macri első számú választási ígérete volt, hogy rendezi a vitát. Kormánya végül abban állapodott meg az alapokkal, hogy Argentína kifizeti a kezükben lévő argentin kötvények értékének háromnegyedét. A Macri-adminisztráció most ehhez az üzlethez kapott támogatást a törvényhozástól.
Peronisták
Argentínáról lévén szó természetesen ez a politikai döntés sem születhetett volna meg a peronisták támogatása nélkül. Az államfő megkapta az ellenzék számos képviselőjének és szenátorának támogatását is, amivel bizonyította, hogy képes átvinni az akaratát a vele szemben álló törvényhozáson - értékeli a szavazást a WSJ.
A magyarázat egyszerű: a peronista politikusok irányítása alatt lévő tartományok - és az ország vállalatai - kezelhetetlen pénzügyi helyzetben vannak. A pénzpiacokról 15 éve kiszorult ország szervezetei legjobb esetben kilenc százalék körüli kamattal kapnak kölcsönt, miközben szomszédai, például Bolívia vagy Uruguay csak öt százalékot fizetnek.
Emiatt alapvető infrastrukturális beruházásokra, például sokszor az utak karbantartására sincs pénzük. Volt olyan kormányzó, aki úgy látta, hogy ha helyhatósága nem jut rövid időn belül friss forráshoz, akkor el kell bocsátaniuk 12 ezer közalkalmazottat.
Árnyak
Az elnök támogatása ugyanakkor nem jelenti azt, hogy most már a zsebében van az ellenzék - hangsúlyozták az adósságrendezést támogató politikusok. Ahogy egyikük fogalmazott: Macri hibát követ el, ha azt hiszi, hogy külföldi kölcsönök felvételével megoldhatók Argentína gondjai. Ezzel arra célzott, hogy az államfőhöz hasonlóan nem peronista elnökök hasonló politikája többször végződött súlyos kudarccal.
Ami azt illeti a WSJ emlékeztet rá, hogy Argentína sűrűn él át politikai és gazdasági válságokat és azok az elnökök, akik nem a jobb- és baloldali populista elemeket keverő, több szervezetből álló peronista politikai erőkhöz tartoznak, nem sok babért arattak. Macri a negyedik ilyen elnök az 1960-as évek óta, három elődje első kormányzási ciklusában távozott hivatalából vagy egy puccs, vagy egy gazdasági válság miatt.
Infláció, recesszió
A gazdaság levegőhöz juthat az adósságcsapda feloldása után, ám ettől önmagában nem fog szelídülni az évi 30 százalékos infláció és nem szűnik meg a recesszió. Kormányzati tisztviselők március közepén jelezték, hogy a GDP 3,5 százalékkal zuhanhatott a tavalyi negyedik negyedévben. Macri fel akarja oldani elődje protekcionista politikáját, nem először kísérletezve Argentína történetében a külgazdasági nyitással.