Napokig tartó feszült csönd után kiderült, hogy mentőcsapatot indított a cseh kormány olyan Ukrajnában élő csehekért, akik elődei 150 éve vándoroltak ki jelenlegi lakóhelyükre - írta a Radio Praha. Azokról van szó, akik két oroszok által bombázott katonai létesítmény közelében éltek. Összesen 88 (köztük 46 gyermek) volinyi cseh (Volyňští Češi) menekült el a további támadások elől.

Becslések szerint összesen hatezer cseh gyökerekkel rendelkező ember él Ukrajnában, akik az északkeleti Voliny régióban telepedtek le még a 19. század második felében. A cseh hatóságok mentőakciót szervezetek azoknak, akik őseik hazájában akarják átvészelni a háborús időket. Ők buszon utaztak Csehországban, azért volt hosszú csönd a sorsukról, mert a katonai cselekmények miatt lassan haladtak.

Az cseh bevándorlók 1868 és 1880 között érkeztek Volinyba, az Osztrák-Magyar Monarchia területéről az Orosz Birodalomba. Létszámukat 16 ezerre becsülik. A jobb élet ígéretével indultak útnak egy olyan területre, ahol sok volt a feltöretlen mezőgazdasági művelésre alkalmas föld. A térségben sok település nevéhez ragasztották a cseh jelzőt (České Noviny, Český Malín, Český Boratín, Český Straklov).

A 20. században megélték a sztálini terrort és az ukrajnai éhezést, majd a náci megszállást, számos cseh felmenőkkel rendelkező volinyi lakos a második világháború után hazatért. Mások a nem messze lévő csernobili atomerőmű-katasztrófa után döntöttek ugyanígy, mert féltették a gyermekeik és a saját biztonságukat. Legutóbb 2015-ben éltek közülük 200-an a prágai kormány ajánlatával a hazatelepülésre.

Az Ukrajnával kapcsolatos legfontosabb híreket ezen a linken olvashatja.