A két kormányfő közös tájékoztatóján Angela Merkel kiemelte, hogy a távozás feltételei után arról is meg kell állapodni, hogy milyen legyen az EU és a közösségen kívüli Nagy-Britannia kapcsolata. Meg kell találni a "méltányos egyensúlyt" a huszonhetek és London viszonyrendszerében, így gondoskodni kell arról, hogy Nagy-Britannia a lehető legszorosabb kapcsolatban maradjon az EU-val, de a brit lakosság kívánságának megfelelően legyenek hangsúlyos különbségek a tagsági jogviszonyhoz képest.
Nem érzi úgy, hogy London megpróbálná "kimazsolázni" és átmenteni a brexit utáni időkre az uniós tagság előnyeit - mondta Merkel.
Kapcsolódó
Theresa May elmondta, hogy London "különleges szabadságjogokat", más EU-n kívüli országokhoz képest szabadabb hozzáférést akar szerezni az EU piacain, és cserébe olyan feltételeket kínál, amely a Nagy-Britanniában tevékenykedő EU-s cégeknek is előnyös.
A brit uniós tagság a tervek szerint 2019 márciusában szűnik meg. Ezzel kapcsolatban Merkel hangsúlyozta, hogy "sürget az idő", és német részről nagy kíváncsisággal várják, hogy London miként képzeli el a kilépés utáni kapcsolatait az EU-val.
May erről csupán annyit mondott, hogy meghatározott időközönként ismertetik terveiket egy-egy újabb területtel kapcsolatban. Ennek a folyamatnak a következő állomása Münchenben lesz szombaton, a bajor fővárosban zajló nemzetközi biztonságpolitikai konferencián (MSC) - mondta a brit kormányfő, hozzátéve, hogy a tanácskozáson hazája és az EU tervezett védelmi, biztonságpolitikai együttműködésről tart majd előadást.
Képünk forrása: Shutterstock