Németországnak még hosszú utat kell megtenni ahhoz, hogy államadóssága az EU által meghatározott 60 százalék alá kerüljön, de a recesszió előjelei nem láthatók - mondta Angela Merkel, német kancellár azt követően, hogy a német Alkotmánybíróság elutasította azokat a beadványokat, amelyek szerint Németország részvétele alkotmányellenes volt a Görögországnak nyújtott első mentőakcióban, illetve az EFSF felállításában.
Az euró az egységes Európa garanciája, így ha az euró elesik, akkor Európa is elesik - fogalmazott a német kormányfő. Egyetlen ország problémája a teljes devizát fenyegeti, ezért az alapszerződés megváltoztatása nem szabad, hogy tabu téma legyen - emelte ki. Majd az ellenzéknek is kiszólt: korábban az SPD volt az, akik beleegyeztek Görögország csatlakozásához és rosszul ítélték meg ennek időpontját.
A kancellár szerint a válságot csak akkor tudjuk legyőzni, ha alapjaiban gonduljuk át azokat a politikákat, melyeket korábban évtizedekig alkalmaztunk. Az euróválság megoldása hosszú és nehéz lesz, de megoldani nem lehet olyan radikális eszközökkel, mint az átsrtukturálás vagy az eurókötvények - fogalmazott. A G20-ak találkozójával kapcsolatban kiemelte: a bankok átsrtukturálásának kérdését fontos kérdésnek nevezte, melyről beszélni kell a következő találkozón és nyomatékosította, hogy kiáll a derivatív eszközök szabályozásáért.
Az Európai Bíróság korábban sosem emelte fel szavát, ha valaki megsértette a stabilitási paktumot - ezen most változtatni kell - emelte ki.
Angela Merkel a Bundestagban szerdán elhangzott, a karlsruhei bírói testület állásfoglalást követő beszédében úgy értékelte, hogy az alkotmánybíróság a két tavalyi mentőcsomagot támogató határozatával teljes mértékben kormánya európolitikájának helyességét erősítette meg. Merkel kiemelte, hogy az alkotmánybíróság egyformán szót emelt az egyéni felelősség és a szolidaritás, továbbá a parlament abszolút beleszólási joga mellett. A kancellár úgy értékelte, hogy kormánya éppen ezt az utat követi.