Az utóbbi időben hevesebbé váltak a Moszkva-barát lázadók és az ukrán kormányerők összecsapásai a kelet-ukrajnai szakadár területeken. Az ukránok több katonát vesztettek, miközben a szakadárok által uralt városokban három polgári lakos - köztük egy tizenéves lány - halt meg egy tüzérségi támadásban.

Vasárnap annyira fellángoltak a harcok a lázadó központ, Donyeck közelében, hogy egy időre Európa egyik legnagyobb bányájában rekedt 300 bányász. Egy ukrán tüzérségi támadás miatt használhatatlanná vált egy helyi erőmű, ami árammal látja el a bányát. Később sikerült helyreállítani a szolgáltatást és öt óra leforgása alatt a felszínre hozták az összes bányászt.

A harcias retorika ellenére egy ideje már világossá vált, hogy az ukránok nem tudják visszafoglalni a lázadók területeit - mivel szerintük azokat Moszkva aktívtan támogatja. Az oroszok ezt tagadják, viszont gazdasági gondjaik miatt nem akarják anyagilag támogatni Kelet-Ukrajnát. Ezért mindkét félnek érdeke a rendezés - jegyzi meg a Guardian.

A heves harcok azonban veszélybe sodorták, a csütörtökre, Kazahsztánba tervezett csúcstalálkozót, amelyen Putyin orosz elnök Hollande francia államfő és Merkel német kancellár közvetítése mellett találkozna Porosenko ukrán elnökkel.

Mindeközben - felmérések szerint - az ukrán közvélemény több, mint fele még mindig azt akarja, hogy katonai erővel szerezzék vissza a területeket. Porosenko elnök újabban előszeretettel pózol fegyverekkel, és Kijev azt tervezi, hogy az idén 200 ezer hadköteles korú fiatalt soroz be a hadseregbe.

A Guardian beszámol arról, hogy a lázadók között ellentét alakult ki: a Batman néven ismert parancsnokot például saját bajtársai, az úgynevezett Luganszki Népköztársaság erői ölték meg. A brit lap tudósítója egy Moszkva környéki hazafias popkoncerten összetalálkozott Igor Sztrelkovval, a Kijev elleni fegyveres lázadás egyik korábbi vezetőjével. Sztrelkov az egykori lázadó központ, Szlovjanszk visszafoglalása után elhagyta Ukrajnát. Szerinte a háború folytatódni fog, és azt állította, hogy az ukránok nem fogadják el, hogy az orosz második hivatalos nyelv legyen Ukrajnában. Arra a kérdésre, hogy visszatér-e harcolni, nem volt hajlandó válaszolni. Egy a lázadókhoz tartozó forrás azt mondta a lapnak: a következő hetek döntő fontosságúak lehetnek, bár a szeparatisták nem tudják, mi lehet a kimenetel.