A német kancellár a kétnapos brüsszeli EU-csúcstalálkozót záró sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a versenyképesség növelését és a növekedés elősegítését érintő kérdésekben még meglehetősen eltérő elképzelések uralkodnak a tagállami vezetők között. Mint mondta, egyelőre nincs egyértelmű menetrend sem a hogyan tovább kérdésében. A következő, októberi EU-csúcson meg kellene határozni, mely politikai területeken milyen paraméterek számítanak a legfontosabbnak a versenyképesség szempontjából - vélekedett Merkel. A decemberi csúcson aztán már kidolgozott szerződéseket kellene elfogadni ezekben a kérdésekben.

David Cameron brit miniszterelnök arról beszélt a mostani EU-csúcsot összegző sajtótájékoztatóján, hogy csalódást keltett benne a brit költségvetési visszatérítésekkel kapcsolatos vita újraélesztése. A 2014 és 2020 közötti időszakra szóló uniós keretköltségvetés ügyében ugyanis a tagállamokat képviselő Európai Tanács és az Európai Parlament vezetői között csütörtökön létrejött alku egyik mellékkövetkezménye valamelyest megkérdőjelezte a brit visszatérítés - korábban Cameron által oroszlánszívű elszántsággal kiharcolt - mértékét. Cameron szerint kiábrándító, hogy e visszatérítés ellen most "a héttérből és váratlanul" orvtámadást intéztek, amelyet el kellett hárítania.

Jean-Claude Juncker luxembourgi miniszterelnök úgy vélekedett pénteki sajtótájékoztatóján, hogy Európának már nagy valószínűséggel sikerült túljutnia a pénzügyi válság mélypontján, de ugyanez még nem mondható el a gazdasági és a szociális válságról, sőt "az is lehet, hogy a szociális válság még drámai mértékben ki fog éleződni".