Angela Merkel pénteken Werner Faymann osztrák kancellárral tartott közös bécsi sajtótájékoztatóján beszélt erről, miután megbeszélést folytattak. Az ECB megmutatta, hogy erős és független intézmény, és azt is, hogy a politikai döntéseknek is nagy szerepük van az euró jövőjének biztosításában, illetve a feltételesség is fontos szempont - mondta a német kancellár.

Az ECB csütörtökön jelentette be, hogy kötvényvásárlási akciókkal kész hozzájárulni a súlyos szuverén kötvénypiaci torzulások enyhítéséhez. A kötvényvásárlásokkal az ECB árstabilitási mandátuma értelmében jár el. Vásárlásai összegkorlátozás nélkül, elsősorban 1 és 3 év közötti lejáratokra irányulnak majd, ugyanakkor kötvényvásárlásait feltételekhez köti, és ezek nem teljesülése esetén azokat leállítja.

Werner Faymann osztrák kormányfő kijelentette, az ECB lépését "politikailag pozitívnak tartja", nézete szerint az segít biztonságossá tenni a befektetők szemében az államkötvényeket.

Merkel megismételte: Németország a reformok végrehajtására bátorítja Görögországot. Minél előbb, annál jobb - hangoztatta Merkel. Másrészről felidézte, hogy a reformok előrehaladását jelenleg az úgynevezett hitelezői trojka (az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap) szakértői vizsgálják. Megállapításaiktól függ, hogy az athéni kormány megkaphatja-e a következő hitelrészletét.

Mindkét kancellár a pénzügyi tranzakciós adó bevezetése mellett foglalt állást. A tranzakciós adó "egy eleme lenne a fegyelem és a rend helyreállításának" - mondta Faymann. A kérdésre, hogy mikor várható egy ilyen döntés, az osztrák politikus azt felelte, az osztrák kormány legkésőbb 2014-ben vár abból bevételt. Angela Merkel úgy fogalmazott: "mindent megteszünk, hogy megvalósítsuk"