Százezrek indulnak útnak Szíriából a keresztény-zsidó gyökerekkel rendelkező Nyugat-Európa felé a háború elől menekülve, miközben hozzájuk sokkal közelebb keletre, a döntően muzulmánok lakta gazadag hat öböl-menti arab államba egyetlen menekült sem került - egyre többen, legutóbb a CNN összeállításában vetették fel, hogy a helyzet több mint furcsa. A közösségi médiában terjedő infografikákon az látható, hogy míg például Kuvait, az Egyesült Arab Emirátusok, Katar, vagy Szaúd-Arábia egyetlen menekültet sem fogadott be, addig a sokkal szegényebb Irak negyedmilliót, Egyiptom 133 ezret, Jordánia 620 ezret, Libanon 1,2 milliót, Törökország majdnem kétmilliót.

"Nem csak azt kérjük, hogy a környező határokat tegyék szabaddá a menekültek előtt, hanem azt is, hogy a fejlett országok is fogadják a menekülteket, ebbe a körbe bele tartoznak az európai államok és az öböl-menti arab országok is, amelyek képesek a szíreknek menedéket nyújtani és integrálni saját társadalmukba" - mondta az amerikai hírtelevíziónak Antonio Guterres, az ENSZ menekültügyi főbiztosa. Az érintett arab államok általában azzal védekeznek, bár nem fogadtak be menekültet, hatalmas összegekkel segítenek.

"A harcok kitörése óra Kuvait majdnem egymilliárd dollárt adott az ENSZ-nek a helyzet kezelésére, amivel világszerte az ötödik legjelentősebb donorországgá vált" - magyarázza a CNN munkatársa. A hat öböl-menti állam összesen mintegy 2,2 milliárd dollár pénzt utalt át 2012 óta. Abdulkhaleq Abdulla az Egyesült Arab Emirátusok egyetemének nyugalmazott professzora a CNN-nek azt mondta, meglátása szerint az arab országok jelentős segítséget nyújtottak, amit azonban a nemzetközi közösség nem vesz figyelembe.

"A menekültek befogadása lehetőség lenne az Iszlám Állam számára, növelhetné az erőszakot abban a régióban, amely jelenleg is a világon az egyik erőszak által leginkább fertőzött területe, mindez hatással lenne azokra az öböl-menti államokra, amelyek jelenleg a legstabilabb és legbiztonságosabb arab országok a Földön" érvelt a professzor az amerikai hírtelevízióban. Az öböl-menti államok többsége nem írta alá az 1951-es genfi menekültügyi egyezményt, így területükön csak érvényes okmányokkal és vízummal tartózkodhat minden külföldi állampolgár.