Milo Djukanovic montenegrói köztársasági elnök visszahívását kezdeményezték montenegrói parlamenti pártok, miközben az államfő azt fontolgatja, elnöki határozattal oszlatja fel a parlamentet és kezdeményez előrehozott választást – írta pénteken a Vijesti.me podgoricai hírportálra az MTI.
A montenegrói parlamenti pártok többsége hétfőn megegyezett arról, hogy a bizalmi szavazáson megbukott Dritan Abazovic helyett Miodrag Lekic egykori külügyminisztert javasolja miniszterelnöknek, ám a köztársasági elnök ezt nem fogadta el. Milo Djukanovic ehelyett a parlament megbízatási idejének lerövidítését, vagyis a képviselőház feloszlatását javasolta a montenegrói házelnöknek kedden, mert - mint mondta - jelenleg senkinek sincs elég támogatottsága új kormány megalakításához, és az ország érdekeit az szolgálja a leginkább, ha feloszlik a parlament, és előrehozott parlamenti választást írnak ki, hogy új parlamenti többség alakulhasson, és egyértelműek legyenek az erőviszonyok.
Montenegróban legutóbb 2020-ban volt parlamenti választás. Az akkor megválasztott kormány azonban februárban megbukott, mert a szerb- és oroszbarát pártok nem tudtak közös döntéseket hozni a Nyugat-barát pártokkal. Az azt követő kormány pedig augusztusban bukott el a bizalmi szavazáson egy szerb ortodox egyházzal megkötött egyezmény miatt.
A kormány augusztus 19-i bukását követően az államfőnek 30 napja volt arra, hogy megbízzon valakit a kormányalakítással, erre azonban nem került sor. A 81 tagú parlament 41 képviselője, aki Miodrag Lekic megbízását támogatta, most a köztársasági elnök leváltását is kezdeményezte, mert úgy vélik, hogy Milo Djukanovic megsértette az alkotmányt, amikor senkit sem bízott meg kormányalakítással a megszabott határidőn belül.
Az ügy minden más esetben az alkotmánybíróság elé kerülne, ám mivel a bizalmi szavazás előtt a parlament nem nevezte ki az új alkotmánybírákat, a testület létszáma hiányos, ezért nem hozhat döntéseket.
Közben Milo Djukanovic bejelentette, hogy amennyiben a törvényhozás nem oszlik fel önként, ő maga fogja feloszlatni elnöki határozattal, az alkotmány ugyanis erre lehetőséget ad. Az elnök leváltását kezdeményező parlamenti képviselők szerint az államfő így akar megragadni minden lehetőséget arra, hogy hatalomban maradjon, a 2020-as választáson ugyanis az általa vezetett, korábban az országot három évtizeden át irányító Szocialisták Demokratikus Pártja (DPS) alulmaradt, Milo Djukanovic elnöki mandátuma pedig jövő tavasszal lejár.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy melyik politikai erő lép előbb, és melyik forgatókönyv valósul meg: a házelnök napirendre tűzi a parlament feloszlatásáról szóló vitát, elkezdődik az elnök visszahívásának a folyamata, vagy Milo Djukanovic aláírja a parlament feloszlatásáról és az előrehozott választások kiírásáról szóló határozatot.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!