Jórészt filozófiai alapvetéseiről beszélt Soros György tegnap este a CEU ( Közép-európai Egyetem) előadőtermében. Beszélgetőstársa - az egyetem rektora - hiába próbált kérdéseket feltenni, a magyar származású milliárdos arról beszélt, ami legjobban foglalkoztatja. (Ez persze nem lehet véletlen, hiszen az Egyetem alapítója és fenntartója is Soros György...)

A gazdasági válság következményeit taglaló kérdésre a könyveiben is többször megfogalmazott alaptételt ismételte meg: a kockázat mérhető és kiszámítható, a bizonytalanásg viszont nem! E kettő különbsége alapvetően meghatározza a válságok elemzését is. A valóság és a tények nem változtathatók meg, de különbözőképpen értelmezhetőek - mutatott rá Soros, amikor a gazdaság és társadalom kapcsolatrendszeréről szólt. Ehhez kell igazodnia a megújuló felsőoktatásnak is, mert, mint mondta egyeteme eddig egy "parvenű" oktatási intézmény volt, amelynek a megértés és a tudás új megközelítéseit kell szorgalmaznia. Az egyetemi oktatásnak a kutatásnak egyaránt a gondolkodás új útjait kell kutatnia és komplex megközelítést kell alkalmazni az alapító szerint.

Soros úgy látja, hogy a közel-keleti eseméynek is sorfodító szakaszba érkeztek. Egy új rend kialakulását vizionálja, amelynek révén Szíria, Irán, Palesztina és Egyiptom helyzete is gyökeresen átalakul. Mindebben az eddinél jóval fajsúlyosabb szerepet jászik majd Oroszország - ennek első jele a szíriai vegyifegyver leszerelés volt, amelyben az oroszok már döntő szerephez jutottak. Oroszország és Putyin megteheti azt, amit az ENSZ és az amerikai elnök nem - summázta Soros, aki bízik a közelt-keleti béke jövőjében. A magyar származású milliárdos egyébként jól érzékeli a térség súlyos gazdasági és szociális helyzetét is, ezért nyújt humanitárius segítséget a szír menekülteknek

Soros könyvének budapesti beutatójára érkezett Budapestre. A  könyv, amely angolul a PublicAffairs könyvkiadó gondozásában jelent meg 2010-ben (The Soros Lectures: George Soros at the Central European University), Soros György azon közgazdaságpolitikai eszméinek gyűjteménye, amelyeket 2009-ben, a CEU-ról elnevezett öt nyilvános előadás keretén belül fejtett ki. Most, négy évvel később, Soros nyomtatásban is visszatér korábban kifejtett gondolataira a jelenlegi gazdasági világválságról és a sürgető politikai és szociális problémákról. A klasszikus közgazdaságtani elmélettel szemben Soros György továbbra is alternatívákat fogalmaz meg. Legutóbb október 8-án beszélt erről a Közép-európai Egyetemen az Esendőség, reflexivitás és az emberi bizonytalanság elve (Fallibility, Reflexivity and the Human Uncertainty Principle) című előadásán. E látogatás során Soros arról beszélgetett a hallgatókkal a nemrégen megnyitott CEU Közpolitikai Iskolában (CEU School of Public PolicySPP), hogy a döntéshozóknak el kellene gondolkodniuk az esendőségen és a reflexivitáson annak érdekében, hogy kockázatviselőként, valamint szociális és politikai vállalkozóként fejlődjenek. A Soros-előadások  a Közép-európai Egyetemen című kötet Soros György hetedik olyan könyve, amely a Scolar Kiadó gondozásában jelenik meg.