A kínai tőzsdék rángatózása lehúzta az ázsiai részvényárakat, mivel a befektetők csak találgatják, hogy a pekingi döntéshozók hogyan akarják lecsillapítani a börzéken kialakult pánik közeli hangulatot - jelentette a Wall Street Journal. A Shanghai Composite index 0,3 százalékos lemorzsolódással zárta a keddi kereskedést, miután napközben volt több mint háromszázalékos mínuszban és egyszázalékos pluszban is.

Az ausztrál S&P/ASX-200 1,6, a japán Nikkei 0,4, a hongkongi Hang Seng 0,7 százalékot veszített értékéből. A befektetők péntekre vetik vigyázó tekintetüket, ugyanis Kínában akkor jár le az a július elején bevezetett féléves tilalom, amely korlátozta a nagy részvénytulajdonosok eladásait.

Minden rendben lesz!

Az elemzők szerint ezermilliárd jüan (152,96 milliárd dollár, forintban jobb nem tudni) értékű papír vár arra, hogy lapátra tegyék. Nem véletlen, hogy a befektetők az óriási eladási hullámtól tartva hétfőn igyekeztek lehetőleg még jó áron szabadulni részvényeiktől. Miután szinte mindenki ezt tette, olyan eladási hullám indult, amely miatt be kellett zárni a börzét és az egész világon lejtőre kerültek a tőzsdék.

A kínai tőzsdefelügyelet a keddi nyitás előtt azzal igyekezett lecsillapítani a kedélyeket, hogy közzétette saját várakozásait. Eszerint nem reális az a feltételezés, miszerint az említett óriási összegű papírt összehangolt akció keretében piacra dobnák tulajdonosaik. Ezt követően jelezték, hogy tőzsdezárás után majd elmondják milyen terveket dédelgetnek még magukban.

Szórakoznak velünk?

A piaci szereplőket az aggasztja, hogy a kínai kormány láthatóan akkor változtatja meg az értékpapír-kereskedés szabályait, amikor akarja - mondta Yuming Ying, a China Eagle Asset Management befektető cég igazgatója. A tőzsdefelügyelet jelezheti, hogy tovább folytatja a nagy részvényeladások tiltását - véli Bill Bowler, a Forsyth Barr Asia értékpapír-kereskedője.

Szakértők szerint állami alapok jelenhetnek meg a tőzsdén nagy vásárlóként. Ami azt illeti az első nagy pénzinjekciót már meg is tették: a pekingi központi bank 130 milliárd jüan (19,9 milliárd dollár) rövid távú forrással árasztotta el a kínai pénzügyi rendszert. Eközben a hatóságok gyengítették hivatalos jüanárfolyamat (6,5169 jüan/dollár). A szabadpiacon 6,6884 volt az árfolyam kedden a hétfői 6,6283 után.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!