Barack Obama elnök a Darthmouth College elnökét, Jim Yong Kimet nevezte meg, mint jelöltet a Világbank elnökének pozíciójára. Kim orvos (többek közt a tuberkulózis szakértője) és antropológus (önéletrajza angol nyelven olvasható a Wikipédián), illetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) HIV/AIDS tagozatának korábbi elnöke, a WHO-ban 2003 és 2006 közöt töltött be pozíciót.
Nevezése ugyan megtartja a hagyományt, hogy a bank vezetőjét az USA adja, de koreai származása és nemzetközi szervezeteknél eltöltött múltja alapján jó néhány fejlődő országot is meggyőzhet, amelyek eredetileg nem amerikai jelöltet támogattak.
A pénteki határidő előtt is tudott volt, hogy a poszt lehetséges várományosai közt lesz Ngozi Okonjo-Iweala, a nigériai pénzügyminiszter, és José Antonio Ocampo, korábbi kolumbiai pénzügyminiszter is. A 23-i hivatalos bejelentés alapján mindkettőjüket jelölték, így összesen hárman versenghetnek a pozícióért.
A mexikói központi bank kormányzója, Agustín Carstens, aki az IMF ügyvezetői pozícióját végül elvesztette a francia Christine Lagarde ellenében, csütörtökön azt nyilatkozta, hogy a kiválasztási folyamatnak nyitottabbnak és átláthatóbbnak kell lennie, hogy számos jelölt versenghessen.
A Világbankot 1944-es megalapítása óta mindig is amerikai vezette, de a fejlődő országok érdemek alapján történő versenyt szorgalmaztak. Az USA elveszítené legitimációját, ha alacsonyabb kaliberű jelöltet erőltetne a jól képzett, tapasztalt fejlődő országbeli versenytársakkal ellenében. Egy nemzetközi tapasztalattal bíró koreai-amerikai jelölése, akit korábban nem neveztek meg a sajtónyilatkozatokban, széles körben pozitív fogadtatásra talált - írja a Financial Times. Kim az első orvos és az első ázsiai származású amerikai, akit a Világbank elnöki posztjára jelölt az USA. Gyermekorvos feleségével két fiút nevel, 2006-ban a Time magazin "A világ 100 legbefolyásosabb embere" listájára is felkerült.
Jeffrey Sach, a Columbia Egyetem Földtani Intézetének igazgatója, aki maga is nyíltan kampányolt a világbanki posztért, Twitteren tette közzé, hogy Jim Kimet nagyszerű jelöltnek tartja, aki 100 százalékban élvezheti támogatását. Megköszönte eddig támogatóinak a bizalmat, de szerinte ők is megfelelő jelöltnek fogják Kimet tartani.
Barack Obama közleményében leszögezte, hogy Jim Kim több mint húsz éven át dolgozott a fejlődő országokban uralkodó helyzet jobbításán. "A Világbank az egyik leghatékonyabb eszköz arra, hogy a szegénység csökkenjen, és az életkörülmények javuljanak a Földön, és Jim személyes tapasztalata és sok éves munkája ideális jelöltté teszi erre a pozícióra" - állt a közleményben.
Egységesek lesznek a fejlődők?
Az IMF vezérválasztástól eltérően, ahol Christine Lagarde francia pénzügyminiszter az egész világot beutazta, hogy mindenütt biztos támogatókra leljen, a Világbank esetében a fejlődő országok szervezetten igyekeznek az elnökválasztási folyamatot befolyásolni. Okonjo-Iweala asszony, a Világbank korábbi ügyvezetője már második periódusát tölti nigériai pénzügyminiszterként, és Dél-Afrikán kívül még számos afrikai ország támogatja. Kérdés, hogy az összes fejlődő ország képes lesz-e majd egyetlen jelöltet támogatni, miután az USA nyilvánosságra hozta saját jelöltje nevét. A jelöltállítás során ez nem sikerült teljes egészében, hiszen Ngozi Okonjo-Iweala és José Antonio Ocampo is elindulhatott a posztért.
Ha a nevezési folyamat lezárulta előtt négynél több jelölt lett volna, a Világbank végrehajtó tanácsa akkor is hármat jelölt volna, akikből a végső szavazás során kiválasztja az elnököt. A tanács 25 igazgatója a világ országainak "választókerületeit" képviseli. A szavazati arány a befizetett tőke arányától függ, tehát az USA és Európa birtokolja a tanácson belül a szavazatok mintegy felét. A tanács konszenzusos döntése az elnök személyéről a következő hetekben várható.
Robert Zoellick, a távozó világbanki elnök februárban jelentette be, hogy nem kíván másodjára indulni.